20 Mayıs 2017
#8402669

Halkbank Sözde Halkın Bankası Ve Bilinçsiz Bireysel Hizmet Sağlayan Çalışanları

Halkbank (çok ironik bir isim halka (kasıt) bank olarak güncellemeli bence ismini.) bu bankadan 2012 yılında mortgage kredisi çektim ve ödeme günü her ayın 21'inde olmasına rağmen maaşıma her ayın 15'inde bloke koyuyor ve ben ayın 15'inde olan diğer kredimi, kredi kartı borçlarımı, ev kiramı, aidat paramı ödeyemiyorum ve ek hesap faizi ödüyorum bu sözde halkın bankası yüzünden. Mortgage kredisi çektiğim zaman bu bankanın maaş müşterisi değildim ve imzaladığım sözleşmede böyle bir hakları da yoktu.


Bloke koymalarına rağmen 1 hafta önce ödendiği için faiz miktarını da düşmediler 3 yıldır! Şubeler arasında mekik dokudum birisi diğerine, o telefon bankacılığına attı durdu yıllardır. Ayın 21'inde gelen ek gelirim sayelerinde sadece faize gitti. Cevap vermiyor. Kısacası tüm BDDK maddelerini okuduğum için suratıma bakıp kalıyorlar. Önce Tüketici Hakları Hakem Heyetine ardından mahkemeye gideceğim bu hafta!

Şeyda Şeyda 1.574 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Şeyda23 Mayıs 2017

    Evet telefon kanalı ile verilen bilgi benim 3 yıldır düşünemediğim şeydir. Aynen söyleyen bu "her ayın 21'inde olan ödemenizi bloke koyulmaması için maaşınızın yattığı tarih olan her ayın 15 olarak değiştirmeniz". Bu kadar yaratıcı bir fikir hiç duymadım hayatımda. Sanırım anlayamıyorsunuz ek gelirim 21'inde geliyor fakat sizin koyduğunuz bloke yüzünden ben diğer kredilerimi, kredi kartı borcumu ve ev kiramı ödeyemiyorum ve ek hesap faizi ödüyorum! Bankamızın kuralı bu deyip kesip attınız bankaların özerk olduğunu bilmiyordum ki Türkiye Cumhuriyetinde başka hiçbir banka bunu yapmıyor! Hiçbir çözüm sunmadınız konuşmamız diyalog değil monolog tarzında oldu. Müşteri temsilciniz kendi kendine konuştu ve kapattı. Bu bankadan kredi çekecek olanlar bir değil bin kere düşünsün

  • Halkbank Temsilcisi22 Mayıs 2017

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi22 Mayıs 2017

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları