22 Ekim
#12832370

Halkbank Sorunumu Çözemiyor

Halk Bankası'nda kredim olduğu için dolayısıyla hesabım var ve mobil uygulamasını kullanıyordum, iki ay öncesinde sim kart değişikliği nedeniyle şifre yenilemem gerekti, fakat banka kartı kullanmadığım için müşteri hizmetlerini aradığımda bankaya gitmem gerektiği söylendi. Ben İstanbul da yaşıyorum fakat hesabım Ankara Sincan şube de.


İstanbul Kurtköy şube ye gittiğimde kendi şubenize gitmeniz gerekiyor dendi, şube Ankara da olunca bir dilekçe yazdım ve faks çektiler. Tarih 10.10.2019 sonrasında şubeyi arayın dediler. Verdikleri numarayı aradığımda müşteri hizmetlerine bağlanıyor ve hiçbir şekilde yardımcı olmuyorlar, kredi borcumun ödenip ödenmediğini sorduğumda da gereksiz ahiret soruları soruluyor...
Ve sorunum hala çözülmedi...
Hala mobil uygulamayı kullanamıyorum


Gerçek şu ki Halkbank hayatımda kullandığım en gereksiz bankadır... Şu an kredi işlemlerim için mecburiyetten kullanıyorum bir daha tövbeler olsun...

Bayram Bayram 810 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi25 Ekim

    Müşterimize SMS kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi22 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları