Halkbank Sorumsuzluğu

Evren Evren3 ay önce

15 Ekim gecesi 88 yaşında ninemin dul maaşını çekmek için Halkbank ATM'sine uğradım. Parayı verecekken ATM'den tuhaf sesler geldi birden kartınıza el konuldu dendi. ATM biraz ıssız bir yerde olunca malum dolandırıcılar aklıma geldi oradan ayrılmadan hemen müşteri hizmetlerini aradım.

Şüpheli işlem bildirisi menüsünden bağlandım kartın neden bloke olduğunu söyleyemeyeceğini sadece kapatabileceğini söyledi, ama yanımda ninemin T.C. ’si olmadığı için işlem yapamadım bende telefonda T.C. ’yi alıp tekrar aradım, bu sefer bağlanmam kolay olmadı ilkinde işlem yapılamıyor sonra arayın mesajı, tekrar aradım bağlanmam tam 30dk sürdü. Acil yapılması gereken şüpheli işlem bildirimi 30 dakika da bağlandım. Neyse bağlanınca kartı kapattım. Ninemin evine gidip durumu anlattım ve Halk bankı aradım belki ona neden bloke edildi, paranın durumu ne, malum kadının tek geçim kaynağı. Neyse ilk aramamda tam 45 dakika hatta bekledim, bağlanmadı. Sonra tekrar aradım bir 45 dakika daha ama kesinlikle cevap veren yok böyle bir şeyi bırak bankada, hayatım da hiçbir kurumda görmedim. Halkbank yetkilisi arkadaşlar o hattı kapatın zaten kullanmıyorsunuz milletin zamanını da harcamayın bu rahatlığın kaynağının devlet kurumu olmasından geldiğini düşünüyorum çünkü özel bir kurumda kesinlikle bu rahatlık olmaz. Şimdi o hesabı en kısa zamanda iyi bir iletişim kanalı olan bir bankaya taşıtacağım.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler