sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Sonuçlanamayan Dolandırılma Süreci!

Bahar Bahar1 yıl önce

Temmuz 2018 de kredi kartımdan maruz kaldığım dolandırıcılık ile ilgili Halkbank'a başvuruda bulundum. Aradan geçen 7 ay sürecinde hala sonuçlanamadı başvurum ve süre veremeyeceklerini belirttiler. En başta en fazla 180 gün denilmişti bana! Bu uzun süren süreç ne zaman bitecek belli değil ve ben bir sonuç istiyorum. Bu olaydan birkaç ay önce de bankadaki bilgilerim ele geçirilmişti dolandırıcılar tarafından! Bu nasıl bir güvenlik zafiyetidir! Ve bu süreç neden sonlanamamaktadır veya bir tarih verilmemektedir. Alacaklı oldukları zaman hemen arayan, bilgilendirme yapan banka bu tür durumlarda neden yavaş hareket etmektedir! Bilgi ve sonuç talep ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Bahar 1 yıl önce

Evet tarafıma sürecin işlediğine dair dönüş yapıldı ama bakalım daha ne kadar bekleyeceğim. Yani net bir sonuç yok hala...

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler