Halkbank Sistem Sıkıntısı

Serap Serap12 Ocak 14:26

Maaş müşterisi olarak bankanıza hesap açtırmak üzere bir yığın form doldurduktan sonra kartlarınızı alabilirsiniz dendiğinde bankanıza gittim ancak yıllar önce açtırdığı bir hesaptan dolayı kayıtlı olan eski bilgilerim nedeniyle kartımın başka bir adrese gitmiş olabileceğini ve bilgilerimin güncel olmadığını söylediler. Bilgilerimi güncellemek için sıra beklediğim sırada banka görevlisi beyefendinin kaba tavırlarına maruz kaldım ve işlem gerçekleştirilemedi. Mesai bitimine doğru başka bir banka görevlisiyle görüşmeye gittim işlemin pazartesi gerçekleştirilebileceğini söylediler (gittiğim gün cumaydı.). Not aldıklarını ve işlemi gerçekleştirdikten sonra kartımın geleceğini söylediler. Hafta içi mobil bankacılık şifresi almak için aradığımda bilgilerimin güncel olmadığını bu yüzden şifre alamayacağımı söylediler. Şubeyi defalarca aradım ulaşamadım. Genel merkezi arayıp şikayet oluşturduktan sonra bilgilerim güncellendi. Tekrar şifre almak için mobil bankacılığı aradım saçma sapan güvenlik sorusu adı altındaki sorular nedeniyle tekrar şifremi vermediler. Sordukları sorular: en son ne zaman işlem yaptınız? Otomatik ödeme talimatınız var mı? Telefon numaranız? Diyorum ki ne kartım var ne şifrem var ne internet bankacılığım var. Hiç giremiyorum ki işlem yapayım. Anlatamıyorum... Günlerdir şifre alacağım diye süründürdüler resmen yazıklar olsun...

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 13 Ocak 10:35

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 13 Ocak 08:15

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler