Halkbank Şifre İşlemleri Sorunu

Cihangir Cihangir02 Şubat 21:07

Halkbank kadar fuzuli gereksiz bir banka görmedim! Neden mi? Anlatayım! Ayda bir ya da 3 ayda bir hesabımı internetten girip kontrol ediyorum tabi bu arada parolamı unutuyorum her defasında bu parola işlemi o kadar uzun sürüyor ki ya da hiçbir şekilde tamamlanamıyor çünkü güvenlik unsurları o kadar saçma sapan ki mesela “kart no... Sunun son 6 hanesi “ diyor giriyorum kartın son kullanma tarihi diyor giriyorum sonunda bana yanlış girdiniz diyerek telefon geliyor telefona otomatik sekreter eşlik ediyor siz söyleneni yapıyorsunuz ama nafile yine yanlış girmişim diye tüm işlemi iptal edip sizi müşteri hizmetlerine bağlıyorum diyor ve bundan sonra bekleme anı başlıyor tam 2.5 saat telefonu hoparlöre alıp bekledim sürekli sıradaki müşteriler nedeniyle sizi sıraya aldık gibi yalan dolan ve sonunda teke sekreter bana “eğer sıranız geldiğinde aranmak isterseniz 1'e basın” diyerek hattan düştü muhtemelen yarın yani pazartesi sabahın köründe biri beni arayarak hal hatır soracak bende ağzıma geleni söyleyeceğim.

Kardeşim eğer cumartesi ve pazar günleri hizmet vermiyorsanız bunu telefonda söyleyin bizim h**a*** kadar zamanımız yok bekleyecek ne de paramızı size kaptıracak kadar zengin değiliz. Ülkenin parasını bekletirken güvenliğiniz çalışmıyor benim parolamı unutunca mı güvenlik gücünü devreye sokuyorsunuz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 03 Şubat 10:26

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 03 Şubat 08:20

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler