Halkbank Salgında SMS Blokesi

Yılmaz Yılmaz08 Mayıs 17:56

Bireysel Temel İhtiyaç Destek Kredisi adı altında annem tarafından başvurulan ve onaylanan kredimizi çekemiyoruz. SMS blokesi yüzünden ATM aracılığı ile çekilemeyen krediye ihtiyacımız olduğu halde ulaşamıyoruz. Müşteri hizmetlerinden yaptığımız görüşmede ise şubeye gitmemiz gerektiği söyleniyor. Salgın tehlikesi nedeniyle böyle bir uygulamanın olması insanların hayatını riske atıyor.

Cevaplar

profile-icon Yılmaz 11 Mayıs 13:39

Yapılan incelemeniz tamamıyla yanlış o zaman, SMS blokesi yüzünden ATM çekmemize izin vermiyor krediyi.

Halkbank Logo Halkbank 11 Mayıs 10:31

Sayın Müşterimiz; Onaylanan kredinizi https://www.halkbank.com.tr/21546-bireysel_temel_ihtiyac_destek_kredisi_ linki üzerinden gerekli işlem adımlarını tamamlayarak adınıza açılacak vadesiz hesaba aktarabilir ve Bank24 ATM 'lerimizden Kartsız İşlem menüsünden Bireysel Destek Kredisi Çekme seçeneğinden çekebilirsiniz. Yapılan incelemede para çekme işlemini gerçekleştirdiğiniz görülmüştür. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 11 Mayıs 08:35

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler