Halkbank Şaibeli Esnaf Kredi Kullandırma

Ercan Ercan07 Mayıs 18:11

İnternet üzerinden Halkbank'a esnaf kredisine başvurdum. Başvurum onaylandı. İstanbul Unkapanı Halkbank şubesine davet edildim. Kefilim ile beraber gidip imzaları attık. Daha sonrasında krediniz red oldu dediler. Sebebini sorduğumda vergi levhasının İstanbul dışında kayıtlı olduğu için dediler. Müşteri hizmetlerini aradığımda böyle bir şeyin söz konusu olmayacağını, bu kredinin Türkiye'nin her yerinden kullanabileceğimi söylediler. Bankaya tekrar gittiğimde güvenlik beni kapıdan içeri almadı. Şube müdürü şu an müsait değil sizinle görüşmek istemiyor dedi. 

Beni saat 1'den 4'e kadar kapıda beklettiler. Daha sonrasında güvenlik memuru kapıya geldi. Şube müdürü ile görüşmek istiyorum dedim. Çünkü beni kapıda bekletip benden sonraki müşterileri içeri aldı. Sesimi yükseltince içeride m*** diye bir memur dışarıya çıkıp senin derdin ne kardeşim dedi. Kimliğimi istedi kimliğimi alıp içeriye girip 2 dakika sonra dışarıya çıktı. Biz sana bu bankadan kredi vermiyoruz istediğin yere git şikayet et diye çirkin bir üslupla söylemde bulunduğu. Ben de kendisine müşteri hizmetlerini aradığımda benim herhangi bir şubeden bu krediyi kullanabileceğimi söyledi dedikten sonra, kendisi bana müşteri hizmetlerindekiler çoluk çocuk sen mi öğreteceksin bana işimi dedi. Git başka şubeden kefilsiz kullan ben sana kefili bu şubeden vermiyorum dedi. 

Ve ben sizi şikayet edeceğim dediğimde komisyoncunun biri benim yanıma gelip sen şikayet edemezsin bu şube benim şubem şimdi içeri giriyorum seni başka bir şubeye aktarıyorum deyip üzerime yürüdü. İstanbul Unkapanı Halkbank şubesindeki esnaflara verilen krediler şaibelidir. Komisyoncular kapıda bekleyip komisyonlu kredi kullanımı yaptırıyorlar ve memurlarda buna göz yumuyor. Bu esnaf kredisi devlet destekli bir kredi, ben gibi ve benim gibi vatandaşlar komisyon vermediğimiz için bu krediyi kullanamıyoruz ama komisyon verenler bu krediyi kullanıyor. 

Ben bütün şubeleri zan altında bırakmıyorum ama İstanbul Unkapanı şubesi bu şekilde. İsmi m*** olan memurun bana karşı söylemiş olduğu kelime çok manidardır;biz sana bu krediyi kefilli şekilde de olsa vermiyoruz git başka şubeden kefilsiz bir şekilde kullan, istediğin yere de şikayet et demesi bile zaten kendilerinin komisyonculara tolerans tanımasını belli ediyor. Bu yazıyı okuyan yetkilileri göreve davet ediyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Ercan 12 Mayıs 12:27

Beni kimse aramadı. Kime bilgi verilmiş. Sadece şikayet ettiğimizle kalıyoruz.

Halkbank Logo Halkbank 12 Mayıs 12:24

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 08 Mayıs 07:52

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler