Halkbank Sahrayı Cedit Şube Ulaşılamıyor

Engin Engin24 Ekim 14:53

Halkbank, hizmeti karşılığı her yıl bir kesinti yapıyor. Ekim ayı içinde tam gününü bilmediğim bir tarih ve öncesinde aramayı becerdim. ***Şubeye ulaşamadım (2-2,5 dakika dinletiyor sonra şube için şuna basın diyor o da kapanıyor), *Müşteri hizmetlerini aradım: "hiçbir şekilde şubeyle iletişim kurmanıza yardımcı olamayız" dediler. Sonuçta bunlarla zaman geçti, kesinti oldu. 3 gün geçmiş iptal edeceğim: şubeye ne kadar kesinti olacak diye soruyorum: "Önce hizmeti kapatacağız, sisteme gireceğiz, kesinti öyle görünür" yanıtını aldım. ***Kızdım tabi, kapatmadan söyle ki belki fazla keseceksin de iptal ettirmeyeceğim belki, neden emrivaki yapmaya çalışıyorsunuz dedim, yanıt: "sistem böyle". ***Genel Müdürlüğü arayıp öğrenin dedim bilgisayara kesinti bilgilerini girenler onlar sonuçta nasıl bilinmez: öğrenemeyiz dediler (Öyle gizli bir bilgi ki para kesmeden kimse bilgi veremiyor demek ki). ***Ulaşamadığımı anlattım: Önceki 3 aya baktık bizi hiç aramamışsınız dediler. 

Çıkardım telefonu geçen ay aramışım kaydı duruyor, gösterdim. Ses yok. Müşteri hizmetleri de yardımcı olmadı dedim: Herkes bize oradan çağrı bırakabiliyor dönüş yapıyoruz dediler. Müşteri hizmetleri farklı yanıt veriyor üstelik bir de böyle söyleyen şube çalışanı hakkında isterseniz şikayet kaydı oluşturabilirsiniz dediler. Diyeceğim şu ki 3 kuruş fazla kesmek için bu şekilde bin türlü takla atmak hiç hoş değil ve resmen dalga geçiyorlar. Hem ulaşılamıyor hem de kesinti yapıp iade etmemek için ulaşılamadığını görmezden geliyorsun. Pandemi zamanında hem kapalı yerlere çok gelinmesin diyorsun hem de defalarca gelmem için beni zorluyorsun. Halkbank Genel Müdürlüğü de 3 kuruşa tamah ediyorsa önce Tüketici Hakem Heyeti'ne şikayete gideceğim. Müşteri hizmetleri 10 gündür dönmeyi beceremedi çünkü.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 26 Ekim 11:01

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 26 Ekim 08:10

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Engin 28 Ekim 16:52  

    Cevap ve çözüm sunmadınız. Kısaca: Şikayet ettiğim şubeye şikayetlerim sorulmuş, yok öyle bir şey demişler :) Aradım demiştim, aramamış baktık demişler. Ben de detaylı faturamdan arama kaydımın ekran görüntüsünü gönderdim :) Hakikaten pes.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler