Halkbank Rahmanlar Şubesinin Yetersiz Hizmeti

Ahmet Ahmet16 Temmuz 13:33

Bugün Halkbank İstanbul Rahmanlar şubesine gittim devlet bankasında hesap açıp faturalarımı otomatik ödemeye koymak maaşım ve kira gelirlerimi tek hesapta toplamak mevduatımı vadesizde tutmak Halkbank'ın kredi kartını kullanmak amacıyla hesap ve internet bankacılı açmak için gittim. Müşteri temsilcisinden numara aldım sıra bana geldi merhaba hesap açmak ve internet şubesi kullanmak istiyorum dedim saygısızca açılış amacınız nedir dedi dedim Halkbank'ı kullanmak otomatik ödemelerimi kira ve maaş gelirlerimi burda tutmayı düşünüyorum ayrıca gelen paralarımı burda tutacağım dedim açıkçası Halkbank kullanacağım dedim. Hala bazı sorular sormamız lazım niçin acıyorsunuz mevduat koyacak mısınız açılış amacınızı bilmemiz lazım gibi sorular 3-5 dakika anlattım ama hala saygısızca açmamak için tabiri caizse beni resmen kovdu ve açmadı. Açmak zorunda değiliz bilmemiz lazım para gelecek mi gelmeyecek mi her isteyene açamayız gibi cümleler kullanıldı sonucunda tartıştım ve müdürle görülmeye geçtim. Müdür bey müşteri temsilciniz resmen bana hesap açmıyor kovmaktan beter etti yahu alt tarafı devlet bankasında hesap açım dedim her şeyimi buraya toplayayım ahiret soruları soruyor dedim. Banka müdürü müşteri temsilcisinden daha beter sorarız açmak zorunda değiliz sizinle çalışmak istemiyor olabiliriz mevduat tutmayacaksanız açmayız. Yahu devlet bankamızda çalışım dedim müşteri temsilcisinden fırça yedik banka müdür'de kovdu resmen sizinle çalışmak istemiyor olabiliriz dedim yahu devletimin bankası ile çalışmak istedim ve banka müşteri temsilcisi ve müdürü resmen bunu engelledi. 

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 24 Temmuz 15:50

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Temmuz 14:12

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler