Halkbank Personelinin Eksikliği

Mustafa Mustafa24 Mart 21:42

23/03/2020 tarihinde Halkbank kuzey Adana şubesi tarafından internet şubesi üzerinden doldurduğum ticari müşteri olma için arandım fakat müsait olmadığım için 24/03/2020 saat 13:00 14:00 civarında aradım y** z**  bey tarafıma verilen bilgi ticari hesap açılışı için vergi levhası kimlik fotokopisi ve oda kaydı gerekliydi bende e ticaret yaptığımızı ve oda kaydımızın olmadığını söyledim oda kayıtsız işlem yapılmayacağını belirtti bende buna istinaden giderek oda kaydımı yaptırdım sonra halk bankası kuzey Adana şubesine gittim 24/03/2020 saat:16:00 ticari bankacılık için üst kata çıktığımda 2 bayan personel vardı ve 2 Side telefonla görüşme yapıyordu bende bekledim sonrasında ilk telefonu görüşmesi biten personelinizin yanına gittim ticari hesap açmak istediğimi söyledim ve oda kaydımı uzattım bayan sizi y** z**  bey aradı durun onu arayayım dedi tabi bu arada ne hoşgeldin vs. Yok sonrasında arkadaşına ulaşamadığını belirtti bende ben ticari hesap açmak istiyorum dedim fakat halen o benimle ilgilenmek yerine cep telefonu ile kısa bi görüşme yaptı ve bende doğal olarak dedim arkadaşınız geliyor mu yok ulaşamadım dedi yüzü asık bir şekilde sonrasında bana kaseniz var mı evet arabada dedim email adresi istedim vergi levhası, imza sirkü, atmak için bana halen y** z**  beyin email ini veriyordu ve bende dedim bir daha bu işlemler için bankaya gelecek değil mi ama personeliniz sesiz di ve artık sabır im taştı dedim siz bana evraklarımı verin ben başka şubeye gidim ama bayan hiç umurumda bile değildi bende kendisine ben Halkbank için geldim buraya y** z**  ya da a** vs. Değil dedim halen tepkisi yoktu personele adını sordum evraklarınızı aldınız adımı vermem gerekmez cevabı aldım size soruyorum böyle bir personel böyle bir şube olur mu sonrasında banka müdürü ö** beyle görüşmek istedim ve onu bekledim geldi personelin adını ondan öğrendim h** hanım kısa saçlı size soruyorum ben Halkbank ile mi çalışıyorum yoksa şahıslarla mı 2-personel seçiminiz böylemi?

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 25 Mart 14:20

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 25 Mart 08:07

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler