Deprem destek listelerine hızlı erişin!
Halkbank ile ilgili
Şikayetin Durumu
  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Halkbank Personel Şikayeti Hk.

6.434
Mehmet
Mehmet 08 Aralık 2022 23:09

08/12/2022 tarihinde 16:30 civarın da ÜSKÜDAR/İSTANBUL şubesine giriş yaptım şifre alma ve kredi kapatma işlemi için bireysel bankacılık kanalın dan sıra alıp üst kata çıktım. Tek ben olmama rağmen 35 dakika bekletildim. Bu süre de personellerin molaları olabilir. Saygılı şekilde sıramın gelmesini bekledim ve 17.05 de müşteri hizmetleri temsilcisi olduğunu düşündüğüm personel tarafından 7 no lu banko da numaram geldi ve gittiğim de yanına '' buyurun '' gibi bir hitapla karşılaştım. Oturdum oturun denmemesine karşın kredimi kapatmak istediğimi belirttim temsilci bana ben o işe bakmıyorum ona gişe bakıyor gişe de kapalı şu an başka bir şey var mı dedi. Önüne döndü. Ben de anlıyorum peki uygulamaya giriş yapamıyorum. Onunla ilgili siz yardımcı olabilir. Misiniz dedim bana uygulamadan NFC ile doğrula ya da git ATM'den kartınla değiştir dedi. Ben ısrar edince sen neyapmak istiyorsunuz hesabınızı kapatayım ben dedi. Ben hayır ne alakası var ben hesabı kullanacağım sadece kredimi kapatmak istiyorum ya da uygulamaya girmek istediğimi belirttim. Kartım olsa bir şifremi ben alırım zaten ayrıca NFC ile uygulamadan da doğrularım oraya gelmişim ki hata alıyorum telefon tanım olmadığı için izin vermiyor kartımda olmadığı için şifre adımı tamamlanamıyor ve şubeye yönlendiriyor. İstemeye istemeye kimliği istedi. İkna oldu. Şifre değişikliği için verdim ve SMS'i söyleyin dedi. Sms gelmedi 3 dakika bekledikten sonra numaramı değiştirdim dedim off siz bir de numaramı değiştirdiniz dedi. Sistemden evrakları tarayıp imzaları attırdı SMS yolladı ve giriş yapamadım. Çözülmedi olacağı ümidi ile çıktım ama olmadı ne uygulamaya girişim sağlandı ne kredimi ödeyebildim ne bilgi sahibi olabildim. Ve arayıp şikayet talebi oluşturdum haklı olarak üzerinden 1 saat geçtikten sonra sistemden numaram alınarak 0(212) li kurum dışı numaradan KVKK onayı bilerek ya da isteyerek vermediğim halde üstelik şikayet talebi oluşturduğum temsilci tarafından aranıyorum hesap sorulmak için BDDK ® uyarınca suç bu hiçbir banka personeli kafasına göre sistemden adımı yazıp beni arayıp hesap soramaz hangi kalite standardına hangi etiğe sığıyor bu şaştım kaldım. Bende banka personeliyim ilk defa böyle bir şok yaşıyorum. Kısaca ne işim çözüme kavuşturuldu ne de bir sonuç elde edebildim.

Halkbank Logo
Halkbank09 Aralık 2022 09:06
Halkbank Logo
Halkbank09 Aralık 2022 12:43

Benzer Şikayetler

profile
107
4 gün önce
profile
Cumali sonuçtan çok memnun

Halkbank Mobil Neden Açılmıyor

Halkbank parola şifre al diyor fakat şifre alamıyorum Halkbank mobil girmek istiyorum fakat giremiyorum çok mağdur oldum hesabımı kontrol etmek istiyo...

profile
245
1 hafta önce

Halkbank Harcama İtirazı Para İadesi Sıkıntısı

Halkbank yıllardır çalıştığım banka kart süresi bitti ve yeni kart geldi şifre aldım ve link üzerinden yanıltıldım e-devlet üzerinden kart aidatı geri alabilirsiniz diye 540 alacağınız bar ve bende girdim ve 10 bin 600 liram gitti.

profile-icon
Yorum yazabilmek için ya da .

1 Yorum

Mehmet
Mehmet
 

Yapanın yanına kar kaldı. Size izinsiz ulaştığı için aleme ibret gerseydiler bir daha kimseyi aramazlar. Ama hesap soran yok maalesef. Bir de biz böyle yorum yapıyoruz diye beni de arar mı acaba. Dört gözle aramasını bekliyorum.