Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Halkbank Pendik Merkez Şubesi Çalışanlarının Sorumsuzluğu

3.575görüntüleme
Cansu
Cansu 15 Eylül 2020 10:31

İl değiştirince maalesef iş gereği bu bankayla çalışmak zorunda kaldık. Pendik merkez şubesinde eşim ve ben hesap açtırdık. Eşimin banka kartı 15 günü geçmesine rağmen hala gelmedi. Gittik şubeye, online bankacılık şifresi oluşturdular banka kartı gelene kadar. Buraya kadar sıkıntı yok. Maaş günü EFT yapmamız gerekiyorken eşimin hesabında EFT kısıtlaması olduğunu öğrendik. Müşteri hizmetlerini aradığımızda bize, banla tarafından oluşturulan şifrelerde bu kısıtlama otomatik olarak koyulur dedi. Ama şubedeki görevli bize bu konuda bilgi vermemişti hatta "Banka kartı gelince arayıp haber verirsiniz değil mi? " diye sorunca "Aramak zorunda değiliz." diye uygunsuz bir cevap verdiler. Bu kısıtlamayla ilgili şubeye ulaşmamız gerekiyor ama bu şubeyi ne zaman arasak kimse telefona bakmıyor. Abartısız söylüyorum, bir gün içinde sabah, öğle, akşam saatlerinde aradık ve kimse telefona bakmadı. Bu davranışa yoğunuz gibi bir mazeret de sunamazlar. En ufak hesap açma işlemini bile sallana sallana saatlerce yaptılar. Yerinde olması gereken görevli mesai saatinde ortadan kayboluyor, bu yüzden de iş uzuyor bu şubede. Gerçekten, benim elimde olan bir şey olsa bu bankayla hayatta çalışmazdım. Bu Pendik şubesi herhalde en sorumsuz ve vurdumduymaz şubesi. Her şeyde şubeye bizzat gitmek zorunda kaldık, zaman kaybımız, park ücretleri tonla oldu şimdiden. Bu şubeyi şikayet edebilir miyiz diyoruz müşteri hizmetlerine, şikayette bulunacağımız bir yerin olmadığını söylüyorlar. Burada çalışanlar o zaman görevini yapmadan maaşını alıyor. Zaten günde kaç kişi geliyor ki bu şubeye de telefonlara bakmıyorlar, ilgilenmiyorlar.

Halkbank Logo
Halkbank 15 Eylül 2020 10:41

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank 15 Eylül 2020 14:15

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler