sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paramı Hesabıma Yatırmadı!

Mehmet Mehmet13 Aralık 2019 21:54

Daha önce başkasına ait olan otomotiv sektöründeki bir firmayı ücreti mukabili tüm yasal prosedürleri yaparak devraldım, devir işlemleri gerçekleştikten hemen sonra Halkbank İstanbul/Soğanlık şubesine giderek şirketin el değiştirdiğini ve tüm hesaplar ve yetkilerin bana geçtiği konusunda başvuru yaptım, başvuruma istinaden şirket sahibi ve yetkili müdürü olduğumu imza sirkülerini ve satış belgelerini beyan ederek şubeme bildirdim, iletişim numaramı ve bankacılık işlemlerinde kullanacağım telefon numaramı da vererek özellikle eski sahibi ile alakası kalmadığı ve tüm değişikliklerin ve yetkilerin belirttiğim doğrultuda yapılmasını istedim, tüm değişikliklerin yapıldığı konusu bankada iken banka personeli tarafından bana bilgisi verildi. Bende bankadan ayrıldım, daha sonra memleketime gitmem gerekti, yolda giderken hesabıma para yatacaktı ve alacaklı olduğum yer yatırdığını söylemesine rağmen hesapta para yoktu incelediğimde paramın, yeni aldığım iş yerimin eski sahibi tarafından bankada eksik yapılan veya sonradan değiştirilerek şahsın suçu işlemesinin önünü açmak suretiyle kötü niyetli olarak müdahale edilip, bir yerlere EFT ile gönderildiğini gördüm, bankaya hemen dilekçe verdim, dilekçeme 6 aydan beri araştırma yapılıyor diyerek oyalama yapılmak suretiyle yazılı bir cevap verilmedi, banka sorumlu müdürü, şifre size gelmiş ve siz şifrenizi kötü niyetli olarak şirketin eski sahibine verip işlem yaptırmışsınız şimdi de bizden para istiyorsunuz diyor. Hem mağdur olmuşuz hem de suçlanıyoruz. 1- Şifre hangi telefon numarasına gitmiş tespit edip söyleyin diyorum söylemiyorlar. 2- Bankacılık uygulaması hangi telefondan kullanılmış diyorum söylemiyorlar. 3- Telefon numarası personel tarafından bilinçli olarak değiştirilmiş olabilir diyorum LOG kayıtları incelenmiyor. 4- Yasal yolları kullanabilmeniz için sürekli oyalayıp, neden dilekçemize yazılı cevap verilmiyor. 5- Şube ile her görüşmemizde neden bizi oyalayıcı cevaplar verilerek zaman geçiştirildi. 6- Personel; şirketin eski sahibinin arkadaşı olduğu için bilinçli olarak mı bu suçu işledi. 7- Banka personeli ve şirket eski sahibi suç örgütümü? Bir tek ben mi mağdurum başkaları da var mı? 8- Yetkisiz işlem yapan şahıs veya şahıslar hakkında başvurumuzla birlikte neden yasal süreç başlatılmadı? Banka güvenilir olduğu için paramızı emanet ettik. 9- 1. ve 2. maddede sorduğum soruların karşılığında benim irtibatım yoksa lütfen paramı hesabıma geri yatırın, beni mağdur etmeyi bırakın.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Mehmet 17 Aralık 2019 17:29

Şu zamana kadar arayan olmadı. " Müşteri ile görüşme sağlandı" şeklinde belirtilmiş kesinlikle görüşme filan olmadı.

Halkbank Logo Halkbank 17 Aralık 2019 14:12

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Aralık 2019 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler