sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank ParafPara İptali, Para Kesimi

Sabri Sabri28 Temmuz 23:35

Daha önce kredi kartı aidatı kesildiği için hesabıma aidat iadesi adı altında ParafPara tanımlanmıştı ve bu kartımın 12 ay açık kalması adı altında yapılmış bana böyle bir bilgi verilmedi. Şimdi ise Paraf kredi kartımın çalınması üzerine kartımı kullanıma kapattırdım ve bir süre sonra kampanya ParafPara iptali adı altında kredi kartımdan para kesintisi yapıldı paramın geri iade edilmesini istiyorum. Halk Bankası'na hiçbir şekilde telefondan ulaşamıyorum Covid 19 bahanesi ile bütün bankalar da en fazla 10 dakika beklemeyle ulaşabiliyoruz ama Halkbank'ta 30 dakika bekliyoruz telefon yüzümüze kapanıyor.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Sabri 07 Ağustos 22:01

Ne iletişiminden bahsettiğinizi anlamıyorum artık siz iektişime geçmiyosunuz tamam ama biz arayınca en azından telefonları açın

Halkbank Logo Halkbank 29 Temmuz 09:05

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 29 Temmuz 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler