12 Nisan 2016
#5290384

Halkbank Parafly Kart Ücretini İade Etmiyor!

1 yılı aşkın süredir Parafly kredi kartı kullanıcıyım. İlk çıktığı dönemde kartın özellikleri çok cazip iken son dönemlerde bir çok özellik sınırlandırıldı. Buna rağmen kartı kullanmaya devam ediyorum ancak son ekstrede kart ücreti kesildiğini gördüm. Diğer bankalarda kart kullanım ücretinin iadesi söz konusu olabiliyorken Halkbank müşteri hizmetlerini aradığımda bu şekilde bir iade işleminin olamayacağı söylendi.


Çevremde Parafly kullanan farklı kullanıcılar ise kart iptali talep edildikten sonra Halkbank tarafından arandıklarını ve kart ücretinin iade edilmesinin teklif edildiğini bildirdiler. Durumu bankanın müşteri hizmetlerine hem mail olarak hem de çağrı merkezine telefon ederek ilettim ancak talebim uygun görülmedi. Sözün kısası bu karata başvuracaklar şunu dikkate alsın; Parafly ilk çıktığı zamanlarda var olan avantajları sağlamıyor ayrıca kart ücreti iadesi de yapılmıyor.

Abdullah Abdullah 409 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Abdullah12 Nisan 2016

    Şikayet ile ilgili tarafıma bilgi verildiği değerlendirmeye alındığı deniliyor ancak önceki cevabın aynısını yazıp yollamışlar. Kısaca kart ücretini iptal etmiyoruz diyorlar. Sorun çözüldü şeklinde yanlış anlaşılmasın. Ayrıca eskiden belli havaalanlarında lounge hizmeti koşulsuz ve ücretsizdi. Artık onu da şarta bağlamışlar (son ekstre tutarı bilmem ne kadar olacak). Her yer lounge olayını da indirdikçe indirdiler, ve bunun gibi birçok özellik cazibesini yitirdi. Bu kartı alacaklar bir daha düşünsün. Zira o kadar kart ücreti verilmez bu karta. Piyasada diğer bankaların daha avantajlı ve kampanyası bol kartlarını kullanmak daha mantıklı... . Benim açımdan Parafly'a adiyos deme zamanı geldi...

  • Halkbank Temsilcisi12 Nisan 2016

    Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi12 Nisan 2016

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları