sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paraf Kredi Kartından Ücret Alıyor

Recep Recep19 Haziran 16:02

Daha önceleri “Halkbank, halkın bankası” “Halkbank, halkın yanında” “önce halk” gibi halk’ı önceliğinize alan sloganlarla, günümüzde ise yine “önce halk, sonra bankayız” sloganıyla banka olarak halkımızın yanında olduğunuzu sık sık ve iddialı bir şekilde reklamlarla duyuran bir kamu bankası olarak; Halkbank'ndan “ihtiyaç kredisi” kullanan ve aynı zamanda Halkbank “Paraf kredi kartı” nı ilk çıktığı yıllardan itibaren aktif bir şekilde kullanan Platinum Paraf kredi kart sahibiyim. Daha önce de Halkbank’ın advantage kredi kartını kullanıyordum. İlk çıktığı yıldan bugüne kadar iddialı bir şekilde Paraf karttan kredi kart ücreti almıyoruz diye reklamı yapıldığı halde, 8 yıldır kullandığım Platinum Paraf kredi kartımdan, tam 8 yıl sonra kredi kartı ekstresinde (103 TL + 5,15 BSMV) toplam 108,15 TL lik kart ücreti gördüm ve çok şaşırdım. Halbuki; geçen yıl yani 08.07.2019 tarihinde, Halkbank müşteri temsilcisi ile yaptığım görüşmede; bankanız müşteri temsilcisi ilgili sözleşme değişikliğinde ifade edilen kredi kart ücretinin alınmayacağı, o yazıyı formalite olarak duyurduk demişlerdi. Benim kartımın son kullanım tarihi 2023 yılının haziran ayı. Halen kullandığım bu kartımın yenilenme sürecinde bana banka temassız kart göndermedi, yani şu an kullandığım kartım temassız kart özelliğine de sahip değil. Haliyle korona sürecinde bu kartımı temassız olarak kullanamadım, zaten kullanmamda mümkün değildi. Dolayısıyla temassız ödemelerle yapılan harcamalara verdiğiniz ParafPara puanlardan da faydalanamadım. Bu süreçte temassız olan diğer bankalara ait banka kredi kartlarımı kullandım ve halen kullanıyorum. Bu durumda bu kartımı 3 yıl daha böyle kullanmak zorunda kalacağım. Ayrıca kartımın yenilendiği tarihte hatırladığım kadarıyla Halkbank'nın ücretsiz “halkcard” kredi kartı da henüz çıkmamıştı ki ücretsiz kart ile değiştirme talebim olsaydı, bu da mümkün olmadı. Her zamankinden daha fazla birlik ve beraberliğe ve dayanışmaya ihtiyacımız olduğu bu günlerde bu kesinti bizim gibi dar gelirliler için ilave malı yük teşkil etmektedir. Reklamlarınızla uyuşmayan bu uygulamalarınızın banka müşterilerine yeni ve beklenmedik maliyetler çıkarması bizlerde hayal kırıklığı yarattı. Yıllardır kullandığım Platinum Paraf kredi kartımdan kesilen 108,15 TL lik kart ücretinin hesabıma iade edilmesini talep ediyorum. Aksi takdirde yıllardır kullandığım Paraf kredi kartımı iptal ettireceğim.

  • - Görüntüleme
  • 1Yorum
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Recep 04 Temmuz 19:03

Gerek internetten bankanın “mutlu müşteri merkezi” nden, gerekse “şikayet var” dan ya da “Halkbank Dialog” dan kredi kart ücretinin alındığına dair ve sizin kendi özelinize ait sorununuzu yazsanız da, talep formu düzenlettirseniz de, Halkbank’tan otomatik olarak kopya yapıştır yöntemiyle hep aynı cevapları alıyorsunuz. Bu cevaplar; e-mailinize, SMS’sinize veya “şikayet var” a da hep aynı şekilde düşüyor. Sorun farklı şekilde de olsa, cevap hep aynı oluyor. Mutlu müşteri merkezinden yaptığınız müracaatta; e-maille değil, telefon görüşmesi ile cevap verilmesini istiyorsunuz, onlar yine de e-maille kopyala yapıştır yapıyorlar. Otomatik cevaplama sistemi size bazen anında, bazen belli bir süre sonra ve sanki inceleme yapılıyor gibi bir-iki gün sonra dönüş yapılıyor. Ama sonuçlar değişmiyor maalesef. Siz ne kadar ayrıntılı bir şekilde, müşteri temsilcisi ile şu tarihte, şu saatte yaptığım görüşmede bana müşteri temsilciniz; “bankamızın 19.08.2019 tarihli sözleşme değişikliğinde ifade edilen kredi kart ücretinin alınmayacağı, o yazıyı formalite olarak müşterilere duyurmak zorundayız siz merak etmeyin” dedi deseniz de hiçbir şey değişmiyor. 2014 tarihli yönetmelik size kopya yapıştır yöntemiyle gönderilmeye devam ediyor. Bu yönetmelikte; bankaların kredi kartından ücret aldığından bahsedilmektedir. O zaman soruyorsunuz “2014-2019 yılları arası tam 5 yıl neden kart aidatı almadınız da şimdi neden alıyorsunuz, bankanızın bizlere gönderdiği 19.08.2019 tarihli sözleşme değişikliği neden yapıldı? ” diyorsunuz cevap yine kopyala yapıştır, aynı kalıplaşmış cevap. Neden “aidatsız kart” teklifini müşterinin kart yenilenme sürecinde teklif etmiyorsunuz da, daha önce almadığınız ve şu an almaya başladığınız aidatlı kartı bizlere otomatik olarak 5 yıllık gönderiyorsunuz, üstelik bu kartlar temassız özelliğe de sahip değil.” diyorum. Yine otomatik kopya yapıştır cevaplar alıyorum. Halkbank’nın “mutlu müşteri merkezi” ile bizler hiç mutlu değiliz. Özetle banka Paraf kredi kartından ücret almaya devam ediyor.

profile-icon Recep 23 Haziran 14:20

08.07.2019 tarihinde, Halkbank kayıtlarında ve müracaatımda saati de belirttiğim halde, Halkbank müşteri temsilcisi (Halkbank Dialog 0 850 222 0 400) ile yaptığım görüşmede "19.08.2019 tarihli sözleşme değişikliğinde ifade edilen kredi kart ücretinin alınmayacağının söz verilmesi, onun bir formalite olduğu müşteri temsilcisince ifade edilmesine rağmen Halkbank Paraf Kredi Kartından ücret almaya devam etmektedir. Kısaca sorun çözülmemiştir.

Halkbank Logo Halkbank 22 Haziran 09:58

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 19 Haziran 16:10

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Recep 23 Haziran 21:00  

    08.07.19 tarihinde, müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmede 19.08.2019 tarihli sözleşme değişikliğinde ifade edilen kredi kart ücretinin alınmayacağı, gönderinin formalite olduğu ifade edilmesine rağmen kart ücreti alınmaktadır. Sorun çözümlenmedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler