Toplam çözüm sayısı
..
Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

 •   Yayında
 •   Cevaplandı
 •   Çözüldü

Recep'in şikayet sonucundan memnuniyeti

tam yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız boş yıldız

 • profile
1 Destekçi

Yeni karşılaştırma

ile

Halkbank Paraf Kredi Kartından, PandemiDe Üyelik Ücreti Almamalıdır

3857görüntüleme
Recep
Recep 09 Haziran 16:18

Halkbank Paraf Kredi Kart’ını yıllardır aktif bir şekilde kullanıyorum. Halen kullandığım Kart’ın Haziran ayı harcamalarında (118 TL + 5,90 BSMV) toplam 123,90 TL lik üyelik kart ücretiyle karşılaştım ve çok şaşırdım.

Halkbank; “Önce Halk, Sonra Bankayız” hem de 83 yıldır sloganıyla, halkımızın yanında, onların sesine kulak veriyoruz diyerek iddialı reklamlar yapmaktadır. Bir kamu bankası olarak bu pandemi sürecinde sesimize kulak vererek bizlere destek vermeli, “Paraf Kredi Kart” ından üyelik ücreti almamalıdır. Her kesimden herkes bu süreçte az ya da çok; kredi, teşvik, hibe, kredi kart ücretinin alınmaması gibi her ne şekilde olursa olsun desteğe ihtiyaç duymaktadır. “Önce Halk, Sonra Bankayız” sloganını zihinlere kazıyan ve halkın yanında olduğunu ifade eden bir kamu bankasının, işte tam bu zamanda halkın yanında olması gerekmiyor mu? Bankanız bu dönemde en azından bir defaya mahsus müşterilerinden kredi kart ücreti almayarak güzel bir harekete öncülük edemez mi? Zaten bankanız Paraf Kredi Kart’ını çıkartırken ilk günden bu yana kart ücreti almayacağını yine o iddialı reklamlarla halka deklare etmemiş miydi?

  Sayın banka yetkilileri; benim kartımın son kullanım tarihi 2023 yılı Haziran ayı. Halen kullandığım bu kartın yenilenme sürecinde (yani tam 3 yıl önce) bana temassız kart da göndermediniz. Yani şu an kullandığım kartım temassız kart değil. Bu korona sürecinde bu kartımı temassız olarak da kullanamadım, temassız kullanımı teşvik eden ParafPara puanlarınızdan yararlanamadım. Ve bu kartımı 2 yıl daha böyle kullanmak zorundayım. Resmi Gazete'de yayımlanan 29138 sayılı yönetmeliğin 11 maddesine göre; “kart çıkartan kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadırlar” denilmektedir. 

O tarihte bankanızın ücretsiz kredi kartı da henüz yoktu. Bu nedenle bankanızın ücretsiz halk kartını da kullanma seçeneğim olamadı ve bana sorulmadan “Platinum Paraf Kredi Kart” ını gönderdiniz, ben de kullanmak zorunda kaldım. Bu pandemi sürecinde Haziran ayı harcamalarına yansıttığınız kart üyelik ücreti bana ilave malı yük getirmektedir. Reklamlarımızla uyuşmayan bu uygulamanızın, banka müşterilerine yeni ve beklenmedik maliyetler çıkardığı açıktır. Bir kamu bankası olarak kredi kartımdan kesilen 123,90 TL lik kredi kart ücretinin iadesini talep ediyorum. Kesilen kredi kart ücretinin iptal edilmemesi halinde yıllardır kullandığım Paraf Kredi Kartımı iptal ettirmek zorunda kalacağım. 

Halkbank Logo
Halkbank09 Haziran 16:19

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank09 Haziran 16:43

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Recep
Recep09 Haziran 21:46

Yukarıdaki mesajımı Halkbank’ın gerek “Mutlu Müşteri Merkezi” e, gerekse “şikayet var” kanalıyla, gerekse “Halkbank Dialog” dan sözlü olarak defalarca iletmeme, açık, net, anlaşılır bir şekilde yazmama rağmen, özellikle bu pandemi sürecinde bizlerin sesine kulak verin ve her ne ad altında olursa olsun bizlere destek verin, bir kamu bankası olarak kredi kart ücretini bir defaya mahsusta olsa almayınız, buna öncülük ediniz dediğimiz halde sesimizi duyuramıyoruz. Yazdığımız yazılar, taleplerimiz, isteklerimiz hiçbir şekilde inceleme ve değerlendirmeye tabi tutulmadan anında (tam 8 dakika içerisinde) cevap veriliyor. Nasıl mı? Yazı tarafımca e-mail ile 09.06.2021 tarihinde saat; 16:17 de gönderiliyor ve aynı gün saat; 16:25 de cevap veriliyor Duygu k. İmzasıyla. Tam 8 dakika (yazı ile sekiz dakika) yani (480 saniye) sonra. Bunlar kayıtlarınız incelendiğinde görülecektir. Şikayetiniz ilgili birimlere gönderilmiş ve değerlendirilmiştir diyor. Halbuki yazıyı ilgili birimlerde 8 dakika içerisinde göndermek, okumak, anlamak, kavramak, değerlendirmek, sonuçlandırmak ve cevaplandırmak mümkün değildir. Ama kopyala-yapıştırla olur. “Mutlu Müşteri Merkezi” nden yapılan müracaat aşamasında talebinize geri dönüşün (bağlantının) nasıl yapılmasını istiyorsunuz diye iki seçenek sunuluyor; telefonla mı? E-mail le mi? Diye. Siz telefonu işaretleseniz bile size kopyala-yapış olarak tek tip cevap verildiği için anında e-mail gönderiliyor. Tıpkı şikayet var daki cevaplar gibi. Bu mudur müşteri memnuniyeti veya sizin ifadenizle mutlu müşteri merkezi sorumluluğu bu mudur? Cevap verecek durumunuz yoksa o zaman telefon seçeneğini kaldırın. Şikayet Var sitesi incelendiğinde de görülecektir. Sizin sorununuz ne olursa olsun, masa başında kopyala-yapıştır cevaplama yöntemini kullanıyorlar. Hiçbir zaman müşteri memnuniyeti dikkate alınmıyor. Otomatik cevaplama sistemi size bazen anında, bazen belli bir süre sonra ve sanki inceleme yapılıyor gibi dönüş yapılıyor. Ama e-mail ile kopyala-yapıştır yöntemiyle. Sonuçlar ise hiç ama hiç değişmiyor. Geri dönüş ve cevaplar tamamen; yasak savmak, geçiştirmek, cevapsız kalmasın mantığıyla verilen cevaplar olduğu görülmektedir. Hangi sektör olursa olsun tüm firmaların, özellikle bankaların “Önce Halk, Sonra Bankayız” sloganını kullanan ve 83 yıldır yanınızdayız diyen bir kamu bankasının, Halk Bankası’nın daima müşteri memnuniyeti odaklı çalışması, bu yönde yoğun bir çaba içerisinde olması gerekmiyor mu?

Recep
Recep10 Haziran 10:32

Yukarıda da ifade ettiğim üzere e-mailime Duygu k. İmzası ile tam 8 dakika sonra şu mesaj düştü: “Sayın …, 03.10.2014 tarih, 29138 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Finansal Tüketicilerden Alınacak ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar hakkında Yönetmeliğin; 6/1 Maddesine istinaden Bankamız, Paraf ve Parafly kredi kartlarından yıllık kredi kartı ücreti almaktadır.” Kısaca 2014 tarihli yönetmelik size yani herkese kopya-yapıştır yöntemiyle gönderilmeye devam ediyor. Bu yönetmelikte; bankaların kredi kartından ücret aldığından bahsedilmektedir. O zaman soruyorum “2014-2019 yılları arası tam 5 yıl Halkbank Paraf Kredi kartından neden kredi kart üyelik aidatı almadınız? Üstelik o zamanlar Pandemi de yoktu. Peki şimdi neden alıyorsunuz, yönetmelik o zaman yürürlükte değil miydi? Bankanızın bizlere gönderdiği 19.08.2019 tarihli sözleşme değişikliği neden yapıldı? ” bunu açıklayabilir misiniz? Biliyorum cevap yine kopyala yapıştır olacak ama ben yine de sormaya devam ediyorum. Ve yine soruyorum neden “aidatsız kart” teklifini müşterinin kart yenilenme sürecinde teklif etmiyorsunuz da, daha önce almadığınız ve şu an almaya başladığınız aidatlı kartı bizlere otomatik olarak, bizlerin talebinin olup olmadığına bakmadan 5 yıllık gönderiyorsunuz? Ve bu karttan da ilk 2 yıl kart ücreti almıyorsunuz yukarıda kopya-yapıştır olarak gönderdiğiniz 03.10.2014 tarih, 29138 sayılı Resmi Gazete yazısına rağmen. Gerçekten merak ediyorum buna ne cevap vereceksiniz. Üstelik bu kartlar temassız özelliğe de sahip değil. Yine otomatik kopya yapıştır cevaplar alıyorum. Halkbank’nın “mutlu müşteri merkezi” ile bizler hiç ama hiç mutlu değiliz. Özetle banka Paraf kredi kartından ücret almaya devam ediyor. Bir kamu bankasına bu pandemi sürecinde, temassız özelliğe de sahip olmayan ve en az daha 2 yıl daha böyle kullanmak zorunda kalacağım kredi kartlarından kart aidat ücreti alması hiç ama hiç hoş olmadı. Bakalım sesimiz duyulacak mı?

Recep
Recep15 Haziran 15:45

Halkbank’ın bu pandemi sürecinde kredi kartı ücreti almaya devam etmesi bir kamu bankası olarak hiç hoş olmadı. Yukarıda da belirttiğim üzere Haziran ayı ekstresinde (118 TL + 5,90 BSMV) toplam 123,90 TL lik kart ücreti vardı. Halkbank; “Önce Halk, Sonra Bankayız” hem de tam 83 yıldır sloganıyla, halkımızın yanında olduğunu söylüyor ama gerçek öyle mi? Kartımın son kullanım tarihi 2023 yılı Haziran ayı. Kullandığım kartın yenilenme sürecinde bana temassız kart göndermediniz. Belki de o tarihte temasız kartınız yoktu. Şu anki kartım yani benden üyelik ücreti aldığınız kartım temassız kart. Ve bu kartımı daha 2 yıl böyle kullanmak zorundayım. Resmi Gazete 'de yayımlanan 29138 sayılı yönetmeliğin 11 maddesine göre; “kart çıkartan kuruluşlar, yıllık üyelik ücreti ve benzeri ad altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartı türü sunmak zorundadırlar” denilmektedir. Bu korona sürecinde bu kartımı temassız olarak kullanamadım, zaten kullanmam da mümkün değildi. Dolayısıyla bu süreçte temassız kullanımı teşvik etmek amacıyla bankanızın düzenlediği promosyonlardan da ( ParafPara puanlardan ) yararlanamadım. Bankanızın ücretsiz kredi kartı (Halkcard) da o tarihte henüz yoktu. Bu nedenle bankanızın ücretsiz kartını kullanma seçeneğimde olamadı. Banka 3 yıl önce benim kart yenileme talebimin olup olmadığına bakmadan bana şu anki temaslı “Platinum Paraf Kredi Kart” ımı gönderdi, ben de kullanmak zorunda kaldım. Şimdi de kredi kart ücreti kesiyor. Her kesimden herkesin pandemi sürecinde az ya da çok; kredi, teşvik, hibe, kredi kart ücretinin alınmaması gibi her ne şekilde olursa olsun desteğe ihtiyaç duyduğu aşikardır. “Önce Halk, Sonra Bankayız” sloganını zihinlere kazıyan ve halkın yanında olduğunu ifade eden bir kamu bankası, işte tam bu zamanda halkın yanında olması gerekmiyor mu? Bu dönemde en azından bir defaya mahsus müşterilerinden kredi kart ücreti almayarak güzel bir harekete öncülük edemez mi? Zaten bankanız Paraf Kredi Kart’ını çıkartırken ilk günden bu yana kart ücreti almayacağını yine o iddialı reklamlarla da bizlere deklare etmemiş miydi? Bir kamu bankası olarak Halkın Bankasının yıllardır kullandığım Platinum Paraf kredi kartımdan kesilen 123,90 TL lik kart ücretini özellikle bu süreçte kaldırarak hesabıma iade etmesini talep ediyorum.

Recep
Recep17 Haziran 17:59

Halkbank bu pandemi sürecinde, temassız özelliği bile olmayan bir kartından, yüksek harcamalara sahip olmama rağmen (12 aylık geriye dönük harcamalarım incelenebilir) kart üyelik ücreti adı altında tam 123,90 TL kesiyor. Bu bir haksızlıktır. Halbuki diğer bankalar (özel, kamu) şu kadar harcama yaparsanız sizden kart ücreti almayalım diye teklifte bulunuyorlar. Benim harcamalarım teklif eden bankaların aylık teklif ettikleri harcamaların en azından 3-4 kat daha fazladır. O zaman Halkbank'a soruyorum; bir kamu bankası olarak, temassız özelliği dahi olmayan bir karttan, bu pandemi sürecinde bu kadar aktif ve yüksek harcama yaparak kullandığım halde kredi kart ücreti kesilmesi sizce doğru mu? Sizce adil mi? Halen kullandığım Paraf Kredi Kart’ın Haziran ayı harcamalarındaki (118 TL + 5,90 BSMV) toplam 123,90 TL lik üyelik kart ücreti adı altında kesilen yersiz ve kanunsuz bedelin, hiçbir şart öne sürülmeden derhal iptal edilerek tarafıma iade edilmesini talep ediyorum. 6502 sayılı Tüketicinin Korunması hakkında Kanun ile kart çıkaran kuruluşların tüketicilere yıllık üyelik aidatı ve benzeri isim altında ücret tahsil etmedikleri bir kredi kartını sunma zorunluluğu getirildiğini bu sektörde olan Halkbank’ın bilmemesi düşünülemez. Söz konusu kanun çerçevesinde bana 3 yıl önce üyelik aidatı olmayan “aidatsız kart” teklifi yapmadınız. Ücretli kart talebimin olup olmadığına bakmadan dayatma bir şekilde kredi kartı gönderdiniz. Bizler de önceki yıllarda Halkbank kredi kartından ücret almadı şimdi de almaz düşüncesiyle kartı kullanmaya başladık. Şimdi de sizler gel bakalım buraya kredi kart ücreti ödeyiniz diye ekstremize kart ücreti yansıtıyorsunuz. Ve ben bu kartı bu haliyle (temassız özelliği yok, ücretsiz kart değil) daha 2 yıl kullanmak zorunda kalacağım. Lütfen, söz konusu sorunun çözülmesini bekliyorum. Böyle bir dayatma yapılması bir kamu bankasına hiç ama hiç yakışmadı.

 • profile
1 Destekçi

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Yeni karşılaştırma

ile

Benzer Şikayetler

profile
 • 0görüntüleme
 • 9 saat önce

Esnafım esnaf kredi kartımı kaybettim başka şehirdeyim kart 1 ayı geçkin kargoda bana diyorlar hızlı kart çıkar 10 tane banka gezdim hiçbiri çıkarmıyor gerçekten iğrenç bir olay bence biri buna el atması lazım ben şehir dışına malzeme almaya geldim ve hatla burada kartı bekliyorum.

profile
 • 0görüntüleme
 • 10 saat önce

Halkbank 1755 ile biten Paraf kartımdan 11.10.2021 tarihinde 73.00 TL kart ücreti, kart ücreti 3,65 BSMV adı altında kesinti yapılmıştır. Kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun ve gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 10 saat önce

Halkbank Paraf kartımdan 26.09.2021 tarihinde 73.00 TL kart ücreti, kart ücreti 3,65 BSMV adı altında kesinti yapılmıştır. Kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun ve gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde 3. Fıkra : kart...

profile
 • 0görüntüleme
 • 12 saat önce

4155... 4917 kart numaralı Paraf kullanıcısıyım. Ankara Samanpazarı şubesinin maaş müşterisi olmama ve banka şube çalışanı protokol numarasını genel merkeze iletmesine rağmen kredi kartı aidat ücreti iade edilmemiştir. Kredi kartı çıkartılırken de banka çalışanı hiçbir aidat kesintisi olmayacağını ş...

profile
 • 0görüntüleme
 • 23 saat önce

Halkbank maaş müşterisiyim. Banka, kara listede olduğum için eksi hesap tanımlamıyor. Mağdur oluyorum. Hesabıma eksi bakiye ya da gönderdikleri kredi kartını tanımlanmasını istiyorum. Maaş müşterisine eksi hesap tanımlamak bankanın görevidir. Kurumun ile anlaşan banka hesabıma eksi bakiye tanımlam...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Halkbank 1026 ile biten Paraf kartımdan 26.09.2021 tarihinde 73.00 TL kart ücreti, kart ücreti 3,65 BSMV adı altında kesinti yapılmıştır. Kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun ve gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Halkbank Paraf kredi kartımı kaybettim yenisi için talep oluşturdum bana banka kartı göndermişler. Tekrardan talep oluşturdum yenilenmesi ve kredi kartı olarak gönderilmesi için Sayın zeynel arkbaşıoğlu, Bankamıza iletmiş olduğunuz kayıp/çalıntı kart yenileme ile ilgili talebiniz incelenmiş ve kartı...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Halkbank kredi kartı müşterisiyim. Bu ay gelen ekstrede 76,65 TL kart ücreti kesmişler. Arayıp bu işlemin iptal edilmesini yoksa kartı iptal etmelerini söyledim. Bu alınan önümüzdeki 1 yılın kart ücreti olduğunu, bu ücretin peşin alındığını, kartımı iptal de etsem bu ücreti ödemem gerektiğini söyled...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Halkbank 5661 ile biten Paraf kartımdan 06.10.2021 tarihinde 73.00 TL kart ücreti, kart ücreti 3,65 BSMV adı altında kesinti yapılmıştır. Kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun ve gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde ...

profile
 • 0görüntüleme
 • 1 gün önce

Halkbank 5633 ile biten Paraf kartımdan 28.09.2021 tarihinde 73.00 TL kart ücreti, kart ücreti 3,65 BSMV adı altında kesinti yapılmıştır. Kart ücretinin aşağıda belirtilen kanun ve gereği ve ekstra hiçbir şarta bağlanmaksızın iptal edilmesini talep ediyorum. Tüketici kanunu 28 Mayıs 2014 31. Madde ...

 • profile
1 Destekçi