25 Eylül
#12668546

Halkbank Paraf Kartımdan Yıllık Üyelik Ücreti Aldı

2012 yılından beri Halkbank Paraf kredi kartı kullanıyorum ve bu kartı kart aidatı yok diye aldım ve yıllarca herhangi bir şekilde ücret yansıtılmadı. Bugün itibariyle ekstreme 39,00 TL yıllık kart ücreti ve 1,95 TL kart ücreti BSMV ücreti yansıtıldığını gördüm. Müşteri hizmetlerini aradığımda konuyla ilgili Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurmam gerektiği, ekstrelerde bilgilendirme yapıldığı söylendi. Ben bu şekilde bir bilgilendirme görmedim, görseydim kartımı iptal ederdim ancak; 4822 sayılı kanun ile değişik 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanunun sözleşmedeki haksız şartlar başlıklı 6. maddesi gereğince bankanızın almakta olduğu bu üyelik ücreti herhangi bir hizmet karşılığı olmadığından söz konusu sözleşme şartı önceden hazırlanmış özellikle standart sözleşmede yer alması nedeniyle içeriğine etki edilmeyip müzakere edilemediğinden haksız bir şarttır. T.C. yasalarına göre yapılan bu ücretlendirme 13. hukuk dairesince verilen 2011/47** esas 2011/115** sayılı son karara göre söz konusu yıllık kart ücreti aidatının bk. 125. madde ve HGK 2010/1-93-88 sayılı karar uyarınca geriye dönük kesilen kart aidatlarının da iadesinin olacağına dair de kesin hükmü bulunmaktadır.


Bu ücretlerin haksız bir şekilde alındığı herkes tarafından bilinmekte olup itiraz ederse öderiz etmezse alırız gibi bir anlayışı Türkiye'nin köklü bankalarından olan Halkbank' a hiç yakıştıramadım. Konuyla alakalı gerekli yerlere başvurumu yapıp takipçisi olacağım. Halkbank yetkililerine de sonuçları malum olan bir uygulama ile ilgili böyle basit hesaplara girip tüketici hakem heyetlerinin ve ilgili kurumların iş yükünü artırmamalarını tavsiye ederim.


Müşteri temsilcinizin şikayetimle ilgilenmesi halinde diğer yollara tevessül etmeden alınan bu ücretin kartıma iadesini talep etmekteyim.

Alime Alime 1.778 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

 • Alime26 Eylül

  Alınacak tüm ödemeler ve kampanyalarda gerek mesaj gerekse e-mail yoluyla sürekli bizleri bilgilendiren! Halkbank bu işlem için ekstrenin altında küçücük bir açıklamayı uygun görmüş enteresan, insanların aklıyla dalga geçmeyin

 • Alime26 Eylül

  Gelen yanıt bu şaka gibi...

 • Halkbank Temsilcisi26 Eylül

  Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

 • Halkbank Temsilcisi25 Eylül

  Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları