sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paraf Kart Haksız Ücret Kesintisi

İbrahim İbrahim26 Eylül 2019 21:00

Halkbank Paraf kart’ı yaklaşık 10 yıldır kullanıyorum. Son gelen ekstrede kredi kartı ücreti kesildiğini fark ettim. Müşteri hizmetleri ile görüştüm “ Bundan sonra BDDK’nın almış olduğu karar doğrultusunda kart ücreti alınacak. ” Denildi. “Bankanızla maaş müşterisi olduğum zamandan bu zamana kadar bankanız ile yapılan sözleşme gereği kart ücreti alınmıyordu. Ayrıca tüketici mahkeme kararları ve bu sözleşme yok hükmünde mi? Diye sormama rağmen olumlu bir cevap alamadım. Hakkımızı arayacağız merciler ve yapılan sözleşmeleri bile yok sayan bu anlayışa karşı ne yapabilirim? Ve Ne yapabilirsiniz? Düşüncesi içerisinde bunları yazıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 15 Ekim 2019 11:03

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon İbrahim 02 Ekim 2019 00:36

Halkbank müşterisi olarak Paraf Gold Kart kredi kartını 10 yıla yakın bir zaman diliminden bugüne kadar; bankayla yapılan sözleşme gereği internet üzerinden yapılan hizmetlerinde ücretsiz olarak yapıldığı ve kredi kartından da masrafı alınmadığı bir süreçten (ödemelerimde hiçbir aksaklık yapmama rağmen), tarafıma haber bile verilmeden kredi kartından yıllık aidat ücreti tahakkuk ettirilen, bu hususta nezaketen dahi aranmadığım bir sürece geldik. Yapılanları tarafıma yapılmış bir haksızlık olarak gördüğüm için bunları yazdığımı, hakkımı sonuna kadar arayacağımı bilmenizi diliyor; takdiri bu yazdıklarımı okuyan sizlere bırakıyorum. Saygılarımla.

Halkbank Logo Halkbank 27 Eylül 2019 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler