sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paraf Esnaf Kredisi Sorunu

Tc Özlem Tc Özlem01 Haziran 14:53

Banka kredi ve kredi kartları için birçok vaatte bulunup her işlem için kısıtlama ve zorluk çıkarıyor. Zaten Cebeci şubesi kötü  bir şube bunca zamandır neredeyse bütün bankalarla çalışıyorum böyle rahat  bir çalışma şekli görmedim. Soru soruyorsun cevap veren yok işlem yaptırmak istiyorsun karşında genleşen geviş getiren tipler. Ne sorarsan sor bizim bilgimiz yok diyorlar. 

Kredi 25+25 bana da 100 bin liraya imza attırdılar. İnternet şubesinden işlem yapacağım havale/EFT işlemlerim kısıtlı diyalogu arıyorum şubeye yönlendiriyor şubeye gidiyorum diyalogu arayın bizim bilgimiz yok diyor. Hesap açılırken bütün evraklarımızı aldılar yok numaranız eksik yok kızlık soyadı ekleyin vs... Diye resmen pinpon topu gibi birbirine atıyorlar. Hesap üzerinden sözde mutlu müşteri 'bize ulaşın' kısmından yazıyorsun .

Bir tarafına sallayan yok kaç kez mail attım diyalogtan sözde 7/24 çalışıyorlar telefonlara bakan yok tesadüf açan da zaten başka yere yönlendiriyor sonuç yine suratına telefon kapatılıyor!. Bu nasıl bir ahlak anlayışı çözmüş değilim sakin bir insanım beni bile çileden çıkardılar insanları aptal yerine koyuyorlar resmen!

Ayrıca kartın taksitlendirme özelliği (12 taksit imkanı) var diye beyan edildi KOBİ diyalogu aradım orada da öyle bir taahhüt yok sadece 3 ay erteleme var 'nerede gördünüz o yazıyı' deniyor. Sözde devlet bankası olduğu için sanıyorum hiçbir durumun gerekçesini sunmamakla beraber  kaba tavırlı davranış sergiliyorlar. Kimseden babasının parasını aldığımızda yok oysa... Babasının hayrına da hibe edilmiyor hiçbir ödeme.  esnafa destekmiş halka hizmetmiş bizim için varlarmış hepsi hikaye. Soruyorum bu art niyetten başka bir şey değil de nedir? Yazıklar olsun!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 25 Haziran 18:44

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Tc Özlem 04 Haziran 15:05

Olmayan birimleriniz ve olmayan hizmetiniz!. Bu yazıyı buraya paylaşınca herkesin oturup beklemesini umuyorsunuz. Bu yapılanlar sahtekarlıktan başka bir şey olamaz. Madem Kamu Bankasısınız o zaman sizinle gerekli birimler uğraşsın. Verilen taahhütlerin yerine getirilmemiş olması bir yaptırım uygulatacaktır elbet!. Buraya yazıp üstünü örtecek değilim bu yapılanların!. CİMER BDDK Hazine Bakanlığı bu konuda gerekli işlemleri yapacaktır diye umuyorum!.

Halkbank Logo Halkbank 01 Haziran 15:01

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler