sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paraf Esnaf Kredi Kartı

Burak Burak01 Temmuz 12:29

Pandemi sürecinde esnaf destek kredisinden yararlandım. Yanında ek olarak 25.000 TL limitli Paraf Esnaf kredi kartı verildi. Kartı ilk kez kullanacağım ATM kartı mı yuttu. Müşteri temsilcisini aradım 40 dakika da bağlandım fakat derdimi anlatamadan hattan düştüm. Sonra tekrar aynı sürede bağlandım. Kartımı yenileme işlemi verdim. Kartımın basıldığı ve kuryede olduğu söylendi. 1 hafta geçti kart gelmeyince yine aradım. Bu sefer kartımı basılmadığı ve yanlış bilgi verildiği, şubeye gitmem gerektiği söylendi. 26.06.20 tarihinde şubeye gittim. Kartımın tekrar basılacağı söylendi. Fakat 1 hafta geçmesine rağmen süreç hakkında herhangi bir bilgi alamıyorum. Kartı basılıp basılmadığı hakkında bile ne SMS ne mail ne de aranarak bilgilendirilmedim. Halkbank diyalog bağlanma çok zor bağlanınca da hattan atıyor. Hiçbir şekilde iletişim kuramıyoruz. Müşteriden mal aldım ödememi kartla yapmayı planlıyordum. Ama kartın bırakın ne zaman geleceği çıkarılıp çıkarılmayacağından bile şüpheliyim. Çünkü hiçbir şekilde bilgi alamıyorum. Yardımcı olmanızı ve tarafım en kısa sürede bilgi verilmesini rica ediyorum

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Burak 08 Temmuz 18:17

Paraf esnaf kartım geldi. Arka yüzünde kredi kartı ve banka numarası olmasına rağmen sadece banka kartı özelliği tanımlanmış. Kredi kartı özelliği tanımlanmamış. Şaka gibi bir şey. Şubeye gittiğimde onlar bile şaşırdı. Böyle bir şeyi ilk defa gördüklerini söylüyorlar. Ama yeni kart gönderimi yapılmış. Diyalog ile konuştuğumda kartı kuryeye verdiklerini söylediler. Kuryenet'i aradım ama öyle bir işlem olmadığını söylediler. Tekrar diyalogla konuşunca kuryeye verilmediğini ama basıldığını söylediler ve yine net bir tarih veremediler. Haftalardır banka ve diyalog arasında mekik dokuyorum tamamen banka kaynaklı hatalardan dolayı. En kısa sürede kartımın kuryeye verilmesini temenni ediyorum.

profile-icon Burak 03 Temmuz 13:49

2 gün geçmesine rağmen yine bir bilgilendirme alamadım

Halkbank Logo Halkbank 03 Temmuz 13:46

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 01 Temmuz 13:33

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler