Halkbank Paraf Esnaf Kart Sorunu

Mustafa Mustafa27 Temmuz 23:28

Halkbank esnaf Paraf kart aldım almaz olaydım sadece krediyi ve kartı verip gönderiyorlar bankaya gidiyorum SMS gelecek müşteri hizmetlerini arıyorum yoğunluk var kartı kullandık ama ne borcumuzdan haberimiz var ne ekstre geliyor ne de SMS bu bankanın ucundan tutulacak yani yok internet şubesine giriyorum kredi kartı son ödeme günü 1900 yazıyor 10 farklı mobil şube bankacılığı kullanıyorum bu kadar saçma karışık bir uygulama görmedim bireysel miyim kurumsal miyim Halkbank mi Paraf mı burası neresi ben kimim noluyo anlamadım lütfen birisi beni arasın ve kredi kartı son ödeme günümü söylesin başka bir şey istemiyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 28 Temmuz 09:01

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 28 Temmuz 08:26

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler