Halkbank Paraf Card Mağduriyeti!

Sabri Sabri1 yıl önce

Halkbank A.Ş.’ye ait S*** S. adına kayıtlı parafcard kullanıcısıyım. 22/01/2019 tarihinde bilgim dışında kredi kartımdaki +147₺ kullanılabilir bakiyem bankanız tarafından sıfırlanmış olup aynı anda hesabım-401₺'ye düşürülmüştür. Bankanız müşteri temsilcisi ile acilen temasa geçip böyle bir harcamamın olmadığını belirttim. Taksitli harcamalarım alışverişi yaptığım anda toplam limitimden düştüğünü daha sonra taksitli harcamanın limitimden düşürülmesinin söz konusu olamayacağını belirttim. Müşteri temsilciniz sıkıntının bankanız limit güncellemeden kaynaklı olduğunu acil sorun talep bildirimi oluşturduğunu iki gün içinde sıkıntının çözüleceğini belirtti. 24/01/2019 tarihi itibariyle sıkıntı halen çözülmemiş mağduriyetim giderilmemiştir. Bu süreçte üç kez müşteri temsilcilerinizle görüştüm. Toplamda bilgim dışında hesabımdaki +147₺'nin sıfırlanıp aynı anda hesabımın -401₺'ye düşürülmüş olması nedeniyle -548₺ mağduriyetimle birlikte ayrıca eksi bakiyeye istinaden işletilen faiz nedeniyle de mağdur oldum. Konu araştırılıyor size dönüş yapılacaktır diye bankanız tarafından bildirim yapılıp mağduriyetin giderilmeden mağdurun bekletilmesi sıkıntının çözülmemiş olması kabul edilebilir değildir. BDDK'nın ilgili mevzuat ve yönetmeliklerine aykırıdır. Banka bilgim dışında hesabımdaki kullanılabilir bakiyemi sıfırlayıp aynı anda beni -401₺ bakiyeye düşürme hak ve yetkisine sahip değildir. Eksi bakiye nedeniyle sorun çözülmeden bekletildiğim her geçen gün için işletilen faizden sorumlu olmadığımı eksi bakiye nedeniyle hesabıma yansıtılacak faizi kabul etmediğimi belirtirim. Bankanız tarafından bilgim dışında mağdur edilip sorunun çözümü içinde konu araştırılıyor deyip bekletilmem hukuki değildir hizmeti bunun neresindedir? Mağduriyetimin giderilmesini aksi halinde hukuki süreci başlatacağımı belirtirim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Sabri 1 yıl önce

Halakbank Milletin Parasını haksız yere kullanma hakkını nereden buluyorsunuz. Ayrıca müşteri hizmetleri denilen yeriniz hiçbir hizmet sağlamıyor. Kaç gündür bilgim dahili dışında paramı eksi bakiyeye düşürerek faiz işletme cüretini nereden buluyorsunuz.

Halkbank Logo Halkbank 1 yıl önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler