sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Paraf Card Aidatı

Merve Merve5 ay önce

Paraf Card 7 yıldır kullandığım bireysel müşteri temsilcimin ücretsiz diyerek bana sunduğu bir karttı. Eylül 2019 itibari ile 39 lira kart aidatı 1.95 BSMV adı altında ücret yansıtmış. Halkbank müşteri hizmetlerini aradığımda 27 dakika hatta bekletildim ve yanıt alamadım. 2. Aramamda şüpheli işlem menüsünden bağlandım ve müşteri temsilcisi ile geçte olsa iletişim kurabildim. Yıllık olarak kart aidatını yansıtılacağını belirtti. Sözleşmede böyle bir madde yok ve bana ücretsiz olarak sunulduğu için Tüketici Hakem Heyeti'ne başvurup iadesini talep edeceğim.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Merve 4 ay önce

Halkbank'ndan 7 yıldır kullanmış olduğum Paraf kartın kart ücreti hakkında olumsuz yanıt aldı. Türkiye Bankalar Birliği Heyetine e devlet üzerinden 60 gün içinde başvuru yapın deniliyor. Daha önceden kart ücreti yansıtılacağını söylenmiş olsa zaten kartı iptal ettirirdim. Şimdiki süreçte ilk kesintiye Eylül 2019 ayında yaptınız ikinci kart aidatı Eylül 2020 değil mi olacak sorusuna müşteri temsilcisinin yanıtı gayet esnek Ocak 2020 dede olabilir oldu. En kısa zamanda kartımın aidatı iade edilmezse iptalini sağlayıp 20 yıllık Halkbank tan vazgeçerim.

Halkbank Logo Halkbank 4 ay önce

Müşterimize posta kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

profile-icon Merve 4 ay önce

Halkbank gerekli işlemleri yapıp gereğini umarım yerine getirir. Teşekkür ederim.

Halkbank Logo Halkbank 5 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler