Halkbank Para Hesaptan Düştü Ama ATM Parayı Vermedi!

İbrahim İbrahim05 Şubat 12:37

02.05.2020 tarihinde Halkbank kredi kartıma bağlı vadesiz beyazıt şubesi hesabından ortak ATM kapsamında Ziraat Bankası ATM si ile 660 TL çekmek istedim. Kartı koydum, her şey çok iyiydi. Kartınızı aldıktan sonra paranız ödenecektir dendi, ama para haznesi açılmadı, ve kontrol ettiğimde para hesaptan düşmüş. Hemen Halkbank müşteri hizmetlerini aradım, kayıt oluşturuldu. 3 gün geçmiş olmasına rağmen hala çözümlenebilmiş değil ve ödemelerim var. Neden bu kadar uzun sürdü anlamıyorum. Kamera kayıtlarımı, ATM kayıtlarımı kontrolü en fazla 15 dakika Sürmeli. Lütfen sorunumu acilen çözün. Büyük mağduriyet yaşıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon İbrahim 07 Şubat 16:05

Yazıklar olsun, şimdi aradım müşteri hizmetlerini hala incelemede diyor. 5 iş günü oldu, sanırım 50 güne kadar sürecek. En sonunda alacağım ama sonuç ne, bugün Garanti Bankası'ndan hesap açtım ve tüm vadesiz birikimimi Garanti Bankası'na taşicam ve kredi kartını bile kullanmaycağım bu bankanın. Genel müdürlüğe şikayetimin dikkate alınmadığına ve müşteri politikanıza dair bugün şikayet dilekçesini de ilettim.

profile-icon İbrahim 06 Şubat 13:05

Evet, şu an inceleme aşamasında, ama hangi aşamada durum ne, hiçbir şekilde bilgi verilmiyor. Ne zaman sonuçlanacağı bile belli değil ki neden bekletildiğimi bile bilmiyorum. Atm kayıtlarına bakacaklar bu kadar, eminim işleme alınsa 5 dakika sürecek bir şey. Ödemelerim var ve çok mağdurum sayenizde

Halkbank Logo Halkbank 05 Şubat 16:09

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 05 Şubat 13:41

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler