Halkbank Onaylanan Kredimi Kullanamıyorum. Sistemsel Sıkıntı Var.

Mehmet Mehmet3 hafta önce

3 ay önce Z***'na temel ihtiyaç kredisine başvuruda bulunmuştum Z***'nda yoğunluk olduğu için Halkbank'a aktarmışlar Halkbank'tan bana mesaj geldi onaylanan kredinizi sözleşmeleri onaylayıp hesabınızdan çekebilirsiniz diye, internet sitesinden tüm adımları en az 100 kere yaptım 3 gündür ve en son adımda işlemini gerçekleştiremiyoruz diye hata alıyorum. Şubeye de gittim. İnternet üzerinden yapacaksınız dediler. Halkbank Dialoglada çözemiyoruz. Lütfen mağduriyetimi giderin.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi
  • 1Yorum

Cevaplar

profile-icon Mehmet 3 hafta önce

Adres güncellenmesi için mail attı[email protected] ama hala aynı sistem sıkıntısını yaşıyorum. Onaylanan kredimi kullanmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun

profile-icon Mehmet 3 hafta önce

Adres güncellenmesi için mail attı[email protected] ama hala aynı sistem sıkıntısını yaşıyorum. Onaylanan kredimi kullanmak istiyorum. Lütfen yardımcı olun.

profile-icon Mehmet 3 hafta önce

Sayin Halkbank yetkilileri sistemde hala sıkıntımı var. Yoksa bu krediyi vermekmi istemiyorsunuz. Sorunu halletmek için aramadinizda. Lütfen hemen kredimi kullanmak istiyorum.

Halkbank Logo Halkbank 3 hafta önce

Sayın Müşterimiz; Onaylanan kredinizi https://www.halkbank.com.tr/21546-bireysel_temel_ihtiyac_destek_kredisi_ linki üzerinden gerekli işlem adımlarını tamamlayarak adınıza açılacak vadesiz hesaba aktarabilir ve Bank24 ATM 'lerimizden Kartsız İşlem menüsünden Bireysel Destek Kredisi Çekme seçeneğinden çekebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 3 hafta önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Mert 3 hafta önce  

    Verem olduk resmen! Aynı sorundan tüm ülke olarak sıkıntıdayız ama koskoca banka İnternet sitesine çözüm bulamadı. Yazıklar olsun.

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler