Halkbank Olmayan Müşteri Temsilcisi İşkencesi

Uğur Uğur26 Mayıs 19:44

15 gündür 24 saatin farklı saat dilimlerinde arayıp da ulaşamadığım, mesaj atıp ulaşmalarını talep ettiğim Halkbank'ın Pandemi döneminde yeterli online personeli çalıştırmadığından mı başka yönetimsel sebepten mi nedir? Beni ve bu şikayet platformunda görüldüğü üzere müşterilerini mağdur etmektedir. Müşteri hizmetlerinin temsilcisine bağlanmak artık bir işkence halini almıştır. Kayıp çalıntı/şüpheli işlem dışında başka bir müşteri temsilcisi hizmeti olmadığına kanaat getirdim. Şikayetçiyim ilgililere duyurulur.

Cevaplar

profile-icon Uğur 27 Mayıs 00:42

Yoğunluk deyip onlarca dakikada hatta bekletip telefonu kapatıyorsunuz. Şikayetim de önceden belirttiğim gibi çalıntı ve şüpheli işlemler dışında hizmet verdiğinize inanmıyorum. Bu yazıyı da önceki yazı gibi okuyacağınıza da inanmıyorum. Her şeyi telesekretere bağlayıp yan gelip yaptığınızı düşünüyorum. Halkbank'ı gözden düşürüyorsunuz. Ey yöneticiler buna hakkınız yok. Bahane değil çözüm üretin.

Halkbank Logo Halkbank 26 Mayıs 19:46

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler