Halkbank Ödeme Yapmama Rağmen Takibe Düşürdüler

Erkan Erkan09 Mayıs 01:53

Ben devlet memuru olduğum için emeklilik işlemlerim gerçekleşirken çalıştığım belediye de beni 3 ay geç emekli yaptılar ama bunun benim ile alakası bulunmamakta. O süre zarfında maaş alamadığım için bankaya olan kredi mi kapatamadım. 3 ay sonra emekli oldum ve hemen bankaya borcumu yatırdım üstüne kredi taksitlerimi 2 senedir düzenli yatırıyorum ancak o 2 sene önce 3 ay geç yatırmamdan dolayı takibe düşmüşüm ve bu olay yüzünden bankadan ne promosyon ne de başka şekilde yardım alamamaktayım. 

Ben devlet memuruyum benim emeklilik işlerimi yanlış yapan ben olmadığım halde bu mağduriyeti ben neden yaşıyorum. Ödemelerimi düzenli yatırıyorum şu an hiçbir problem yokken bankanızdan hiçbir şekilde ne kontak sağlana biliniyor ne de başka bir işlem yapabiliyorum çağrı merkezini arıyorum bana işlem yetkisi sadece şubelerimiz biz buradan size yardımcı olamıyoruz, hatta ve hatta sistemde kayıt dahi görünmüyor, soruyorum nedenini takipten dolayı diyorsunuz hem de yardımcı olunmuyor. Bu konuda yardım istiyorum ben kontak dahi kuramazken neden devamlı şubeye gidiyim. 

Bu takibe düşen her vatandaşınız aynı problem mi mi yaşıyor? Bu vatandaşlar da sizlerin müşterisi değil mi? Ben zaten mağdur durumdayım bu konuda bana lütfen bilgi verin.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 12 Mayıs 10:15

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 11 Mayıs 08:55

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Erkan 09 Mayıs 02:00

Babam devlet memuru ve bankanızdan kredi çekmiş. Kendisi emeklilik işlemlerinde 3 ay gecikmeli emekli oldu ama bu süre zarfında para alamadı çalıştığı belediye de evrak işlemlerinden emekliliği 3 ay geç oldu bu süre zarfında size olan kredisini emekli olur olmaz yatırdı ama 3 ay geç yatırdı. Bu süre de 2 senedir borcunu düzenli yatırmakta hatta belirli tutarda ödeme de yapmıştır ancak sizler takibe düştüğü için ne müşteri temsilcisi ne de banka üzerinden farklı işlemlerle sizlerle kontak sağlayamıyor. Müşteri temsilcisi ile kontak kurulunca sizler yardımcı olunamadığını ancak bankalara gelip birebir yardımcı olunacağını buradan hiçbir konuda yetkilerinin olunmadığı sisteme giriş yapılamadığını iletiyorsunuz. İlla bankaya neden gidilsin neden müşteri temsilcisi hiçbir şekilde yardımcı olamıyor üstüne neden ben mobil bankacılıpa vs... Giremiyorum. Zaten sizin hiçbir hakkınızdan promosyon vs... Yararlanamıyor. Sanki sizin müşteriniz değilmiş gibi muamele yapılması ve zaten mağdur durumda daha da mağdur edilmesi normal mi? Bu takibin kalkması için ne yapılması lazım.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler