Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

Halkbank Oda Kaydı Ve Faiz Artışı

1.477görüntüleme
Ahmet
Ahmet 06 Kasım 2020 10:26

Eşimin iş yeri adına çektiğimiz esnaf kredisi için sonradan bizden oda kaydı istendi. Banka yetkilisi oda kaydı konusunu bize hatırlattığını söylese de biz çok iyi biliyoruz ki söylemedi. Ama bunu makul karşılıyoruz. Çalışanların işleri yoğundu söylemeyi unutmuş olabilirler. Ama imzaladığımız kağıtlarda 3 ay içinde oda kaydı şartı varmış bizim sonradan haberimiz oldu. Fakat Bahar aylarındaki Covid kısıtlamaları sebebiyle bulunduğumuz ilin ilçesinde yer alan iş yerimize ve oradaki Esnaf Odasına zamanında gidemedik. Süremizi 1 hafta geçirmiş de olsak kaydımızı yaptırdık. Fakat Halkbank bu kaydımızı dikkate almadı ve faizi 2 katına çıkardı. Banka Şubesine müracaat ettik, ellerinden bir şey gelmediğini yapacak bir şeyleri olmadığını söylediler. İnternet üzerinden müşteri ilişkilerine mail gönderdik. Bu seferde bunun şubenin elinde olan bir konu olduğunu bildiren bir mail aldık. Virüs sebebiyle işlerimiz durma noktasında. Çektiğimiz kredi ile borçlarımızın bir kısmını ödemeye çalıştık. Fakat şimdi hem ne işe yaradığı bilinmeyen odaya kayıt olduk ve bir sürü kayıt parası ödedik hem çektiğimiz kredinin faizi iki katına çıkarıldı.

Halkbank Logo
Halkbank06 Kasım 2020 10:32

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank09 Kasım 2020 11:01

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

  • profile
  • profile
  • profile
3 Destekçi
  2 Yorum

2 Yorum

Niyazi
Niyazi20 Kasım 2020 15:36
 

Hocam olumlu bir sonuç aldınız mı? Ben de aynı durumdayım.

Ahmet
Ahmet20 Kasım 2020 16:07
 

Herhangi bir sonuç alamadık. Genel Müdürlük Şubeyle görüşmemizi söyledi. Şube kendilerinin bir şey yapamayacağını söyledi. Biz de gidip aldığımız parayı o güne kadar birikmiş faiziyle geri ödeyip borcumuzu kapattık.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler