24 Ekim
#12843568

Halkbank , Müşterisini Mağdur Ediyor

Temmuz ayı ekstremde, 19.08.2019 itibariyle kart aidatı alınacağına dair bir bildirim gördüm.


Bu bildirime istinaden 0850'li hattı aradım ama ulaşmak ne mümkün, bu sefer Twitter daki @halkbanksizinle adlı hesap ile bu şikayete eklediğim ekran görüntüsündeki yazışmamız oldu.


Yazışmada, ben; "Bugün mailime e-extrem geldi.
Sözleşme değişikliği tanımlaması ile: 19.08.2019 itibariyle kartı aidat ücreti uygulanacağı yazıyordu.
Ben parafkartımı ilk çıktığında aldım. O zaman "kesinlikle aidat ücreti alınmayacak" diye lanse edilmişti. Şimdi bu durumda benden kart aidatı mı talep ediyorsunuz? Konu hakkındaki cevabınıza göre kart iptali işlemi yapacağım. Saygılarımla. "


Şeklindeki soruma; @halkbanksizinle cevap olarak; "Merhaba, iletmiş olduğunuz bilgilendirme kart aidat ücretlerinin değişikliğiyle ilgili olup, Paraf kartlarımızdan kart aidatı alınmama uygulaması devam etmektedir. " yazdı.


Bende, bu söze güvenerek kartı kullanmaya devam ettim. Eğer bana, "evet kart aidatı alınacaktır" deselerdi kartı iptal ettirecektim.
Akabinde ağustos extreme, kart aidatını yansıttılar. Bu nasıl bir bankadır ki, sırf bu aidat ücretini alabilmek için, alenen müşterisini yanıltmaktadır.
Bir başka konu; ödemeleri bu kredi kartıma bağlı olan ve aracımda kullandığım HGS'yi, aracımı başka bir şehirde bulunduğum sürede sattım, başka şehide olduğum için zor güç ulaştığım 0850'li hattan HGS'nin aracım satmam nedeniyle iptal edilmesini, ve bakiyenin ne olacağını sordum.


HGS'yi iptal etti ve HGS'de yüklü bakiyeyi, 1 ay sonra herhangi bir şubeden alabileceğimi söyledi. Halen başka şehirde olduğumdan 2 ay sonra bir Halkbank şubesine gittim ama bedeli tahsil edemedim. Sonra Ankara'ya döndüm, ve başka bir şubeye gittim yine tahsil edemedim. Bu tahsilat sadece HGS'nin alındığı şubeden tahsil edilebiliyormuş. Müşteri hizmetleri yine yanıltıcı bilgi ile benim zamanımı boşa harcamış oldu.

Ali Ali 1.647 Okunma
Yorum Yap

Cevaplar

  • Halkbank Temsilcisi06 Kasım

    Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

  • Halkbank Temsilcisi24 Ekim

    Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Ziyaretçi Yorumları