Halkbank Müşterisini Koruyamıyor!

Betül Betül12 Mart 2018 15:15

Halkbank’tan sürekli telefonuma kampanyalar ve Paraf puanlarla ilgili link içeren mesajlar gelmekteydi ve hala istememe rağmen gelmekte. Genellikle bu mesajlara bakmam ve içeriğinin ne olduğunu görmeden silerim. . (Kendimi çok dikkatli sanırdım ve herkesi uyarırım bu konuda). 01.02.2018 tarihinde telefonuma Paraf puan ile ilgili yine bir mesaj geldi ve bu sefer tıkladım. Beni Halkbank internet şubesine yönlendirdi. Site birebir aynıydı hiç şüphelenmedim. Halkbank telefonuma internete giriş şifresi bile gönderdi. Şifreyi girdim ama siteye girmedi. (Madem sahte hesap neden şifre gönderiyor banka) Ben yoğun olduğunu düşünerek girmediğini düşündüm Bu arada hiç Halkbank ’tan bilgilendirme mesajı gelmedi. Yaklaşık bu girişten 3-4 saat sonra bana şüpheli işlemden dolayı internet işlemlerinin kapatıldığına dair mesaj gelmiş. Ben mesajı daha sonra gördüm. Müşteri hizmetlerini aradım hesap bloke olduğundan hesabımı göremediklerini şubeye gitmem gerektiğini söylediler. Sabahı beklemek zorunda kaldım Şubeye gittiğimde hesabımdaki maaş kredisi ve maaşımdan kalan parayla toplam 2540 TL bir başka Halkbank hesaba havale ettiklerini öğrendim (Havale edilen hesap belli). Lüzumsuz her şeye mesaj gönderen Halkbank hesabımdan para çekilirken mesaj göndermek zahmetinde bile bulunmadı. Benden onay istemedi. 1 ayı geçti hala araştırılıyor diyor. Sürekli şubeye gidiyorum diyaloğu arıyorum mesaj atıyorum hiç bilgi vermiyorlar. Neyi araştırıyorsunuz anlamadım hesap belli, aldatma belli. Bizi en küçük işlem için sürekli internet bankacılığına yönlendiriyorsunuz. Fakat Türkiye’nin 5. bankası diye övünürken bu tehlikelerden koruyamıyorsunuz. Bir devlet bankası bizi koruyamazken biz kendimizi nasıl koruyacağız? Gönderdiğiniz mesajlarla bizi yanıltıyorsunuz. Mesajların sizden gelip gelmediğini nereden anlayacağız. Link içeren mesajlar atmayız diyorsunuz onu da yapıyorsunuz (Link içeren mesajların hepsi telefonumda mevcut) . Hala o sahte mesaj geliyor ve hatta çevremdeki insanlara da geldi. Banka bunun önlemini neden alamıyor. Bankanın güvenlik boşluğundan ileri gelen bu mağduriyeti çözüp iznim olmadan alınan 2540 TL’min en kısa zamanda iade etmesini talep ediyorum. Bu kadar masum insanın bir anlık boşluğundan faydalanan bu insanların yakalanması için gerekenin yapılmasını istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 14 Mart 2018 10:57

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 12 Mart 2018 15:16

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler