Halkbank Müşteri Temsilcisine Ulaşamıyorum!

Şıvan Şıvan27 Mayıs 17:28

Bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurusunda bulundum 27 gün oldu başvuru tarihinden 2 gün sonra "Değerli müşterimiz, beyan ettiğiniz cep telefonunuzla ilgili resmi kayıtlardan kimlik teyidiniz yapılamamış olup, kredi sürecinizin devam etmesi için nüfus cüzdanınız ve cep telefonunuz ile en yakın şubemize başvurmanızı rica ederiz. B002" bu mesajı aldım, şubeye gittim biz yardımcı olamayız sistemle ilgili bir problem dediler. Ne yapabiliriz diye sordum, adınıza hesap açalım o zaman sistemde bilgileriniz güncellenecektir dediler ve hesap açtık. Başvurudan sonra 25. Gün yine aynı mesajı aldım.  Beyan ettiğiniz telefonunuzla ilgili kimlik bilgileriniz teyit edilemedi diyor. Müşteri hizmetlerine zaten bir aydır ulaşamıyorum en uzun bekleme sürem 68 dakika idi.

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 29 Mayıs 13:04

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 28 Mayıs 08:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler