Halkbank Müşteri Temsilcisine 3 Aydır Ulaşamıyorum

Berkehan Berkehan02 Temmuz 23:49

Müşteri temsilcisi ile yapacağımız işlemleri müşteri temsilcisine bağlanamadığımız için  yapamıyoruz. Müşteri temsilcilerimiz şu an yoğun daha sonra arayın diyor ve çağrıyı bitiriyor. Bu süreç 16 Mart'tan itibaren devam ediyor ve buna pandemi süreci bahane ediliyor. Diğer bankalar ile yapacağımız işlemleri müşteri temsilcisine bağlanarak rahatlıkla yapabiliyoruz tek sorun Halkbank'ta mevcuttur.

Şubeye gidiyorum Halkbank diyaloğa yönlendiriyor, telefondan arıyorum daha sonra arayın diyor 3 aydır bu döngü böyle devam ediyor. Halkbank'ın bu davranışı yüzünden annemin kredi kartı kapandı ve yenisini çıkarttırdık. Babam sim kartı değiştirdi SMS gelmediği  için internet bankacılığına bile giremiyoruz müşteri hizmetleri telefonu açmadığı için de SMS blokesini kaldırtamıyoruz. Lütfen bu sorunlara çare bulun.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 03 Temmuz 09:26

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 03 Temmuz 08:03

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler