Halkbank Müşteri Temsilcisi Ve Esnaf Kredisi!

Recep Recep06 Temmuz 12:19

Halkbank avcılar ticari şubesinde ticari bölümüne bakan C**C**müşteri temsilcisini arayıp esnaf kredisi çekmek istediğini beyan ettiğimde şu anda esnaf kredisi yok cevabı aldım. Ardından Tekstilkent Halkbank şubesine giderek kredi çekmek istediğini beyan ettiğimde şu anda esnaf kredisi paketinin olduğu ve hazırlamam gereken evrak listesini aldım ve krediyi Tekstilkent şubesinden kullanmam için hesaplarımın avcılar ticariden Tekstilkent taşınması gerektiğini söylediler bununla alakalı dilekçe doldurup Tekstilkent şubesine teslim ettim. Aradan 1 gün geçtikten sonra Tekstilkent şubesine gittiğimde kredi puanlarınız çok güzel 250 bin TL'ye kadar kredi size rahatlıkla çıkıyor beyanı aldım lakin avcılar ticari şubesinde 25 bin açık krediniz olduğundan hesap devretme işlemleri olamıyor bu krediyi avcılar ticari şubesinden çekmeniz lazım dediler. 06.07.2020 saat sabah 09:00'da banka açıldığı gibi oradaydım müşteri temsilcisi C**C**09:30'a doğru bankaya ancak gelebildiler kredi çekme işlemlerim vardı deyip yanına gittim şu an da kredini kullanmazsanız esnaf paketi yok cevabı alınca. Tekstilkent şubesi böyle bir paketin olduğunu ve bana 250 bine kadar kredi çıkacağını söylüyor diyorum git o zaman kredini oradan çek deyip lakayıt bir cevap alıyorum. Ardından ben şubemi taşımak istiyorum dediğimde ise sen önce 25 bin kredini kapat sonra nereye gidiyorsan git cevabı aldım. Şube müdürü ile görüşmek istiyorum dediğimde ise kendini 2 hafta izinde vekaleten yerine ben bakıyorum beni babamı şikayet edeceksin cevabı alıyorum. Sonunda bende senin suyun ısındı bu bankada seninle görüşecek deyip yanından ayrılırken arkamdan istediğin yeri şikayet et diyerek bana bağırıyordu. Halkbank ne zamandan beri böyle mahalle bakkalı ağzıyla konuşan temsilci çalıştırmaya başladı? Siz bu personelleri işe alırken diksiyon sınavına tabi tutmuyor muşuz ben bu şekilde bir saygısızlık görmedim ve bu kredi işlemlerini gerçekleştiremiyorum her geçen gün yapacağın ticaretten zarar görmeye başlıyorum. Acilen bu temsilci ile çalışmak istemiyorum ivedi şekilde şubemin değişmesini istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 07 Temmuz 15:42

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 06 Temmuz 12:38

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler