Halkbank ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü

Halkbank Müşteri Temsilcisi Terbiyesizliği

673görüntüleme
Naz
Naz 21 Kasım 2020 00:45

Annemin internet bankacılığına kısıtlama gelmişti onu açtırmak için aradık ilk girişimizdi daha, arıyoruz annemi istiyorlar. Annem yanımda kadının dediğini anlayamıyor bana veriyor, şifre herery girdik güvenlik bilgilerini soruları bitmek bilmiyor annem bir kendi konuşuyor bir bana veriyor çünkü bilgini yok anlamıyor yaşlı kadın, sonra annem ne dediğini anlayamadı bana verdi. Soruyorum ne yapmamız gerekiyor. Anneniz cevap vermezse görüşmeyi sonlandıracağım diyor, hoparlör açık değil hoparlör açık bu şekilde konuşmaya devam edemem deyip iftira attı. Konuşmayı sonlandı, beni de sinirlendirdi. Bende bağırdım telefonu yüzümüze kapattılar ne hakla yüzümüze kapatıyorlar. Bu terbiyesizlik maaşını da başka bankaya talimat verip çekecek. Tekrar aradık ve internet bankacılığı için bilgileri kapatmışlar telefonla görüşme yapamıyor bilgiler kapanmış deniyor. Şubeden işlem yapmaması gerekiyormuş. Buna hakları yok bu kısıtlamayı açmadıkları sürece de annem maaşını başka bir bankaya taşıyacak bu bilinsin.

Halkbank Logo
Halkbank23 Kasım 2020 08:29

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank23 Kasım 2020 12:01

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Naz
Naz29 Kasım 2020 20:32

Sizden hiç memnun değilim maaşımı da başka bankaya taşıyacağım en kısa zamanda. 3. Şahıs falan arada yoktu ayrıca bizzat kart sahibi görüştü telefonla SMS ile kadar geldi hepsi bildirildi buna rağmen kısıtlama yapıldı

0 Yorum

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler