Halkbank Müşteri Temsilcisi Sorunu

Erkan Erkan27 Ağustos 16:47

1 haftadır Halkbank müşteri hizmetlerine bağlanıp sorunumu çözmek için uğraşıyorum fakat her aradığımda yarım saat hatta beklememe rağmen bir türlü bağlanamıyorum. İnsan 1 haftada 1 defa bağlanamaz mı? Acil bir sorun olsa ne yapacağız? Virüste şubeye gidip sıra beklememek için telefonla arıyorum ama bir türlü bağlanamıyorum. Müşteri temsilcilerine bağlanamıyorum ki beni temsil etsin! "Birazdan müşteri temsilcinize bağlanacaksınız, beklediğiniz için teşekkür ederiz" Asıl ben teşekkür ederim 1 haftadır hatta beklediğim için. Sabrı öğrendim sayenizde.!

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 28 Ağustos 08:43

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 27 Ağustos 16:50

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler