sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Müşteri Temsilcisi Resmen Tehdit Ediyor

Sedat Sedat07 Ağustos 2020 18:32

22 Temmuz'da konut kredisi kullandım zorunlu eşimi beş'e kaydettiler. Bende araştırdığımda böyle bir şeyin olmadığını öğrendim. Bankadaki personel prim yapmak için bizleri zor durumda bırakıyor ben güneşin altında çalışırken o klimanın altında Halkbank'tan fazlasıyla hakkını alıyor. Artı bizi resmen tehdit ediyor beş'den çıkarsanız kredi oranınızı yükseltiriz diye. Müşteri hizmetlerini aradığımda hiç birinden zaten bilgi alamıyoruz. Herkes birbirinin üstüne atıyor ben bu bilgiyi veremiyorum diye on kişiyle görüştüm sadece bir kişi bu bilgiyi net bir şekilde verdi. Herhangi bir zorunluluğu olmadığı kredi oranınızın da sabit kalacağını söyledi. Allah razı olsun o kişiden diğer temsilciler den böyle bir şey görmedim işin asli kardeşim kredi çekiyoruz kıllandıran arkadaş resmen bizi mağdur ediyor. Mecbur her şeye evet dediriyor. Bizde mecbur olduğumuz için evet diyoruz hakkı olmadığı halde bizi tehdit ediyor. Beş'ten çıktığım da kredi oranım yükselir mi yükselmezse bu kişi bizi nasıl böyle mecbur bırakır ben bu konunun peşini bırakmayacağım. CİMER ve Tüketici Hakları'na başvuruda bulunacağım güzelce bizi aydınlatacak kişiler bizle irtibata geçsinler yoksa gerekli yerlere başvurularımı yapacağım. Halkbank devlet bankası diye geliyoruz çalışanlar bizi mağdur etmeye kalkıyor. Allah'a havale yapıyorum besin mecbur olup olmadığını bana ve benim gibi mağdur arkadaşlara bilgilendirin ki çalışanlarda hakkımızı almasın.

  • - Görüntüleme
full-star empty-star empty-star empty-star empty-star
1/5

Cevaplar

profile-icon Sedat 10 Ağustos 2020 10:23

Bana e-mail olarak bilgi verildi diye mesaj geldi halk banktan ne mesaj geldi ne bir şey iletişime geçilmesini istiyorum

Halkbank Logo Halkbank 10 Ağustos 2020 09:03

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 10 Ağustos 2020 08:21

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler