Halkbank Müşteri Temsilcileri Ciddiyetsizliği!

Burak Burak05 Aralık 2019 14:05

Yaklaşık 5 yıldır Halkbank'ın maaş mudisi ve kredi kartı müşterisi olarak bulunmaktayım. 26.11.2019 tarihinde hem maaş kartımı kaybettiğim için hem de kredi kartımı Halkbank'ın ATM sinin içerisine alıp geri vermediği için müşteri temsilcilerini aradım. O gün 3 ayrı müşteri temsilcileri ile zar zor müracaatımı yaptım. Bugün yani 05.12.2019 tarihinde hala kartlarım gelmedi. Müşteri temsilcilerinin lakayıt tutum davranışları ile karşılaştım. Durumu genel müdürlüklerini arayarak ilettim ancak olumlu bir sonuç alamadım. Ayrıca kartlarının gönderildiği iddia edilen kurye şirketlerini aradığımda adıma herhangi bir kurye iletisi olmadığını belirterek tekrar banka ile iletişime geçmemi söylediler. Aynı sıkıntıları tekrar yaşayacağım korkusu ile bankayı aramadım ve buraya yazıyorum. Şimdi bugün itibari ile sadece söz konusu kartların basılıp basılmadığını kuryeye verilip verilmediğini verilmiş ise kurye şirketinin ismi ve takip numarasının tarafıma verilmesini istediğim bir konuda 1- neden bu kadar uzun bir sürede netice alamıyorum, 2- neden doğru bilgiye ulaşmak konusunda bu kadar zorlanıyorum. 3-neden müşteri temsilcileri bu kadar basit bir konu için zorluk çıkarıp lakaytlık ve kayıtsızlık yapıyorlar. 4-ben müşteri olarak şahsi bir konu için uğraşırken neden konuyu kurumsallıktan şahsiliğe döküyorlar. Bütün bu yaşananlardan dolayı Halkbank müşteri temsilcilerini kınıyorum. Kaliteden ve müşteri odaklı çalışmaktan uzak, sorun çözüm odaklı değil de sorun odaklı çalıştıklarından dolayı ve hala sorunu çözemedikleri için kınıyorum. Benim derdim; sadece kartların akıbetini öğrenmek. Sizin derdiniz ney anlayamadım. Kınıyorum kınıyorum kınıyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 26 Aralık 2019 10:33

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 05 Aralık 2019 14:13

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler