Halkbank Müşteri Memnuniyetsizliği!

Makbule Makbule3 ay önce

Ben Osmaniye Kadirli ilçesindeki Halkbank şubesine gittiğimde kapıdan girişte sol taraftaki bankoda oturan bayana esnaf kefaletle ilgili taksitimi yatırmak istedim. Makbuzda gördüğüm faizi görünce bu faiz nedir hanım efendi diye sorunca; beni sert bir şekilde git esnaf kefaletten öğren dedi. Ben bu çalışanınızdan şikayetçiyim insanlarla iletişim kurmasını bilen daha güler yüzlü çalışan almanızı istiyorum.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 3 ay önce

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler