Halkbank Müşteri İletişim Merkezi

Ufuk Ufuk18 Ağustos 20:06

1 saat bekle genede müşteri temsilcisine bağlanamamak. Hizmet süper yapmayın bu işi insanları mağdur etmeyin, kalitenizi konuşturuyorsunuz... Sadece kayıp çalıntı şüpheli işlemlere ulaşıyor. 4 aya kredi kartı gelmez. 2 defa şubeye istersin gene gelmez bari hizmet veriyoruz kampanyamız var deyip yalan demeyin kullanılamayan imkanlar kampanya değildir reklam için yalana gerek yok

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 19 Ağustos 08:15

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 19 Ağustos 08:14

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler