Halkbank Müşteri Hizmetlerine Ulaşılamıyor

Fatma Fatma15 Ekim 22:35

Halkbank müşteri hizmetlerinden kayınvalidemin kredi kartını kapattırmak için tam 1 saat müşteri hizmetlerine bağlanmak için uğraştım. Sonunda birine bağlandık kartı kapatmak istediğimizi söyleyince yine nasıl oluyorsa sanki telefona bağlanan temsilci o işlemi yapamıyormuş gibi müşteri hizmetlerine bağlıyorum dedi.

Bir 40 dakika daha beklemem rağmen yine bağlanamadım. Acaba kredi kartını kapatmak istediğimiz için mi bu şekilde işlem yapmıyorsunuz! Şubeden kapatmıyorlar müşteri hizmetleri diyorlar müşteri hizmetleri işlemi yapmıyor bu nasıl bir hizmet anlayışıdır ben kartımı istediğimde neden kapatamıyorum ne hakla işlemimi yapmıyorsunuz!

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 16 Ekim 09:24

Sayın Müşterimiz; Bankacılık Kanunu’nun 73/3. Maddesi “ Müşteri Sırrı” kapsamında 3.şahıslara bilgi verilememektedir. Şikayetiniz hakkında belirtmiş olduğunuz konu ile ilgili Bankamız tarafından inceleme yapılabilmesi için Hak sahibinin bizzat müracaat etmesi gerekmektedir. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 16 Ekim 08:10

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler