Halkbank Müşteri Hizmetlerine Ulaşamıyorum

Fatih Fatih11 Temmuz 16:29

10.07.2020 tarihinde Ankara Keçiören Fatih Şubesinden tüketici kredisi talebinde bulundum. İsmi Özlem olan personel gün içerisinde tarafıma SMS geleceğini ondan sonra evrak işlemleri için tekrardan şubeye gelebileceğim bilgisini verdi lakin tarafıma herhangi bir SMS gelmedi. İnternet şubesinden kontrol ettiğimde açık herhangi bir kredi başvurum olmadığını gördüm. Müşteri hizmetlerine ulaşmaya çalıştığımda operatör dakikalarca hatta bekletip pat diye görüşmeyi sonlandırıyor. Ayrıca 10.07.2020 tarihinde açık hesap limit arttırımı talebinde bulundum ve tarafıma onaylandığına dair SMS geldi. Lakin mobil şubeden ve internet şubesinden kontrol ettiğimde limit aynı görünüyor. Aynı zamanda bankanıza yapmış olduğum harcama itirazı da mevcut ve bu konuyla ilgili de tarafıma herhangi bir dönüş yapılmadı. Tüm bu konuları görüşmek için aradığımda hiç kimse ile görüşemeden operatör telefonu suratıma kapatıyor. Resmen terbiyesizlik. Canlı bir kişiye hiçbir şekilde ulaşamıyorum. Kurumumun anlaşması gereği maaşımı farklı bankadan alıyorum. Lakin hizmetinizden memnun olduğum için aynı oranları vermenize rağmen konut kredimi bankanızdan kullanmıştım. Kredi kartınızı aktif olarak kullanıyorum. Şikayetimde belirttiğim tüketici kredisini de bu nedenle bankanızdan çekmeyi düşünmüştüm ama sanırım işler değişmiş. Yetkili bir kişi tarafından aranıp bilgilendirilmediğim takdirde sanırım bankanızla olan müşteri ilişkisini sonlandırmak zorunda kalacağım. Talep ettiğim 2 dakikalık bilgi ama ne müşteri hizmetleriniz ne de şubeleriniz günlerdir telefonlarını açmıyor. Şikayetimi yazarken tam 30 dakika geçmiş olduğunu görüyorum ki telefonu açıp cevaplayan bir Allah'ın kulu yok. Gerçekten çok yazık.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

profile-icon Fatih 23 Temmuz 22:03

Tarafıma sadece kredi başvurusu ile ilgili bilgi verili. Kredi kartı ödeme itirazımla ilgili hiç kimse bilgi vermiyor. Müşteri temsilcileriniz de işlemin içeriğini goruntuleyemiyor. Yaklaşık 1 ay oldu. İlgili firma ile görüştüğümde bankanızın tarafıma ödeme yapacağı bilgisi verildi ama ne param yattı ne de bir muhatap arayıp bilgilendirmede bulundu. Ürünlerinizi aktif olarak kullanmama rağmen bu günden sonra bankanızı tercih etmeyi düşünüyorum. Corona ayağına adiniz olmasına rağmen tüm HALK'la bağlantınızı kopardiniz. Yazıklar olsun.

Halkbank Logo Halkbank 13 Temmuz 17:09

Müşterimize şube kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 13 Temmuz 07:57

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler