Halkbank Müşteri Hizmetlerine Bağlanmak Mümkün Değil

Tuğçe Tuğçe06 Nisan 17:06

Kullandığım krediyi erteleme başvurusunda bulunmak için 1 haftadır ulaşmaya çalışıyorum ancak ne genel müşteri hizmetlerine ne de banka müşteri temsilcime bağlanamıyorum kredimin günü geldi ve ben hala bağlanmaya çalışıyorum anlıyorum sıkıntılı dönemde herkes daha az personelle çalışıyor ancak bu kadar da az olamaz diye tahmin ediyorum ne banka ne müşteri hizmetleri hiçbir şekilde bağlanamıyorum (arama kayıtları görüntüsü de ekte zaten) sürekli yoğunluktan dolayı diyip satıyor bağlanmak mümkün değil her yerde farklı şifre istiyor ki ben zaten şifrelerini hatırlamadığım için bağlanmaya çalışıyorum ama müşteri bağlanmasın diye tüm zorluklar yapılmış üstüne mobil bankacılığı da bu kadar kötü bi banka daha görmedim tek kullanımlık şifre veriyor yeni şifre oluştururken daha önce hiç şifre almamış olmama rağmen son kullandığınız 5 şifreden farklı olmalı deyip beni yine sistemden atıyor yani oradan da imi halledemiyorum. İnsanlar evde kalsın kalmasına ama nasıl kalalım evden iş halletmek için bu kadar yardımcı olmayan bi banka bilmiyorum ben diğer tüm banka işlemleri halletmişken sadece bu bankada sorun yaşıyorum ve 1 haftadır sıktı artık. maaş alamıyorum diye kredi erteleyelim dedik kredinin günü geldi umarım bunun için çözümleri vardır.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 08 Nisan 15:30

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

profile-icon Tuğçe 07 Nisan 14:43

Şikayet sebebim zaten verdiğiniz numaralara ulaşılamaması otomatik yazılarla burayı doldurmanıza gerek yok

Halkbank Logo Halkbank 07 Nisan 08:15

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler