Halkbank Müşteri Hizmetleri Memnuniyetsizliği!

Ümmü Ümmü 20 Temmuz 18:34

İnternet şubesinde işlem kısıtım var kaldırmak için kaç gündür müşteri hizmetlerine bağlanmaya çalışıyorum ama sanki cumhurbaşkanına bağlanıyormşum gibi bekletiyorlar. Yarım saat bekliyorum sonra birden kapanıyor bu işi yapamıyorsanız bırakın ne banka şubesine telefon ne de internet şubesi  iyi değil. Maaş hesabım olmasa önünüzden bile geçmem. En parayı kullanıyorum adamlar kendileri arıyor bir şey olduğunda bence herkes en paradan ders alsın bankacılık konusunda.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 21 Temmuz 12:02

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 21 Temmuz 08:12

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler