sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Müşteri Hizmetleri Kredi Kartı Ve Banka Kartı!

Serpil Serpil03 Temmuz 19:32

Bir ay geçtiği halde gelmeyen banka kartımın akıbetini öğrenmek için asla müşteri hizmetlerine bağlanamıyorum. Başvurumun üzerinden iki maaş süresi geçecek neredeyse mağduriyet yaşıyorum. Diyalog telefonu defalarca günlerce aramama rağmen yarım saat bekletip başka zaman arayın yoğunuz diyor sonlandırıyor. Bir keresinde biz sizi sıranız gelince arayalım sesi geldi onayladım. Biraz sonra aradılar. Müşteri temsilcisine bağlıyoruz dendi yine yarım saat bekle bağlanmıyor yine sonlandırıyorlar. Halkbank genel müdürlüğüne şikayet için hiçbir şekilde ulaşılamıyor. İç hat numarasını bilmediğimiz için operatöre bağlıyoruz deyip yine diyalogla ki müziği verip süresiz bekletip kapatıyorlar. Yani herhalde NASA' ya ulaşmak Halkbank'a ulaşmaktan kolay. Banka genel müdürlüğünün web de şikayet gönderecek bir mail adresi bile yok. Bu nasıl bankacılık? Uzun uğraşlar sonucu bölge müdürlüğüne ulaştım, beni hesabımın olduğu şubeye bağladılar kartım şubedeymiş. Fakat teslim adresi olarak ev adresi vermiştim. Ben şubeye gitmek istemiyorum. Başvuruda ev adresine gelmesini onaylıyor musunuz sorusu niye o zaman. Niye adresi teyit ediyoruz onaylıyorum diyoruz. Bu ne ciddiyetsizlik? Ben bankadan almayacağım hatayı düzeltmenizi bekliyorum. Hatayı kuryeye atıyorlar. Kurye yoğunluktan kolayına gelmiş kartı bankaya götürmüş diyorlar. Zarfın üstüne ev adresim yazıyorsa kurye niye bankaya götürsün. Merkezden başvuruyu dikkate almayıp topluca bankaya gönderilmiş olmalı. Madem bankaya gönderiyorsunuz ev adresimin olduğu bankaya gönderseydiniz hesabımın olduğu banka evime yakın değil. O kartı almayıp bu kez ev adresime gelmiyorsa tekrar kart talep edeyim dedim ama yine diyaloğa ulaşmak imkansız. Sorunumu çözmezseniz Halkbank mobilden yeni kredi kartı talep edeceğim.

empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Serpil 06 Temmuz 19:39

Bana çözüm olarak Halkbank diyalogu gostermeyin. Cevap vermiyor, cevap vermiyor, cevap vermiyor... Milyon kere mi yazayım. Halkbank diyalogu ben bilmiyor muyum? Lütfen insani aptal yerine koymayın. Halkbank diyalog beni arayacak ilgili yere bağlıyorum diyecek günlerce yine bağlamayacak. Bunu haftalardır deniyorum. Bana Halkbank Dialog dışında bir çözüm sunun. Özel bankalara bakin nasıl sorun çözülüyor lütfen o ciddiyet içinde çalışın. Yoksa kredi kartını iptal edeceğim mecburen maaş kartını sizden alacağım.

Halkbank Logo Halkbank 06 Temmuz 16:39

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 06 Temmuz 08:24

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

  • profile-icon Metin 07 Temmuz 00:07  

    Bankadan kredi çektim devlet kredi kredi kartı veriyor banka personel Kart girişi yapmıyor bana lütfen yardım ci olun bana

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler