Halkbank Müşteri Hizmetleri İşini Yapmıyor

Faik Faik10 Ocak 10:04

Yaklaşık bir ay önce Halkbank maaş kartımı kaybettim. Kartı kullanıma kapatıp yenisini istedim. 2 hafta boyunca 3 ya da 4 defa müşteri hizmetlerini aradım ve kartın akıbetini görüntüleyemiyoruz dediler. Kart kurye ile adrese hiç uğramadan beni aramadan bilgi verilmeden şubeye bırakılmış. Halkbank Şanlıurfa merkez şube ye de sağ olsunlar 3 gün sonra ulaştım ve kart burada dediler. Tabi o yeni kartı da ben akıbet belli değil güvenlik nedeniyle kapattım ve tekrar istedik. 10 gün oldu ne Şanlıurfa şubesi telefon açıyor ne de müşteri hizmetleri bilgi verebiliyor. 8 yıldır 4 değişik banka ile çalıştım bu kadar sorumsuz bu kadar sistemi bozuk bir banka görmedim. Kartın basımda mı kuryede mi şube de mi olduğunu sistem bilmiyor. Kurye adrese gelmeden ve şubeye ulaşılamıyor. Aramadan şube ye bırakıyor ve şube ye.

  • - Görüntüleme

Cevaplar

Halkbank Logo Halkbank 13 Ocak 15:36

Müşterimize telefon kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 10 Ocak 10:08

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler