sta-1-hoverYetersiz Çözüm

Halkbank Müşteri Hizmetleri Erişim Problemi!

Fikriye Fikriye21 Temmuz 18:41

3 haftadır müşteri hizmetlerini arıyorum saatlerce hatta bekliyorum fakat bir türlü bağlanamıyorum. İşlemlerimi internetten yapmak için ınternet şubesine bağlanmak istedim. Fakat bir türlü parola vermedi. Şubeye gittim interneti açtırdım. İnternet şubesine şimdi bağlanabiliyorum fakat hiçbir işlem yapamıyorum. Tüm işlemler kısıtlı müşteri hizmetlerine ulaşamıyorum. Dakikalarım müşteri hizmetlerini aramakla bitiyor ve zamanım boşuna gidiyor. Artık gerçekten bıktım en kısa sürede bankamı değiştireceğim.

  • - Görüntüleme
empty-star empty-star empty-star empty-star empty-star
0/5

Cevaplar

profile-icon Fikriye 22 Temmuz 19:19

Cevabınızla sorunuma çözüm mü bulduğunuzu zannediyorsunuz. Sizin verdiğiniz cevabi zaten her gün müşteri hizmetlerinden dinliyorum. Bizim sağlığımızı düşünüyorsanız müşteri hizmetlerine ulaşabilmemiz gerekir ki ona bile ulaşamıyoruz. Hiçbir işlemimi gerçekleştiremiyorum. Bulduğum ilk fırsatta bankamı değiştireceğim.

Halkbank Logo Halkbank 22 Temmuz 08:19

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 22 Temmuz 08:09

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Konular

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler