Halkbank  ile ilgili

Şikayetin Durumu

  •   Yayında
  •   Cevaplandı
  •   Çözüldü
  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

Halkbank Müşteri Hizmetleri Bekletiyor!

597görüntüleme
Mustafa
Mustafa 23 Temmuz 2020 12:16

Sevgili Halkbank yönetimi, çalışanları ya da idarecileri benim sorunum şu ;bugün Halkbank ile ilgili bir konu üzerinde bilgi almak için Halkbank diyaloğu aradım. Asla abartmıyorum tam 40 dakika telefonda bekledim, bir de birimin adını mutlu müşteri merkezi koymuşsunuz. Ya ona da ayrı bir sinirlendim. 

şimdi birkaç sorum olacak ;sizler bu müşteri temsilcisi arkadaşa (arkadaşa diyorum zira orada gerçekten birden çok kişi varsa bu kadar telefonda beklemezdim ) borç senedi imzalatıp da zorla mı çalıştırıyorsunuz, bu nasıl bir zulümdür? Hem müşteriye hem müşteri temsilcisine yazıktır. 

Havaleden EFT ye ücret alıyorsunuz bir müslüman da oraya birkaç tane daha müşteri temsilcisi alsın inanın banka batmaz. Ama illede personel almayacaksanız bari o birimin adını " dertli müşteri merkezi " ya da " müşteriden intikam alma merkezi " ya da ne bileyim buna benzer bir şey olarak, adlandırın ki arayan ve bilgi almak isteyen müşteri de başına gelecekten haberdar olsun.

Halkbank Logo
Halkbank23 Temmuz 2020 12:17

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterimiz; ürün ve hizmetlerimizle ilgili öneri, istek ve şikâyetlerinizi; 7/24 hizmet sunan Halkbank Dialog'un 0 850 222 0 400, Halkbank Kobi Dialog’un 0 850 222 0 401 numaralı telefonlarından, (212) 340 09 99 numaralı faksı ve www.halkbank.com.tr adresli web sitemizden iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

Halkbank Logo
Halkbank30 Temmuz 2020 09:27

Sayın Müşterimiz; Sizlerin sağlığını korumak amacıyla işlemlerinize Dialog’dan yardımcı oluyoruz. Bu nedenle hatlarımızda yoğunluk yaşanmaktadır. Saygılarımızla, T. Halk Bankası A.Ş.

  • profile
1 Destekçi
  1 Yorum

1 Yorum

Mustafa
Mustafa12 Ağustos 2020 08:53
 

İki haftadır arayan soran yok geriye dönen de yok. Kıymetli Halkbank yetkilileri Şikayetvar da yorumu okuyan herkes Banka geriye dönmüş bu durumu telafi etmiştir diye düşünüyordur belki ama iki haftadır ne aradınız ne sordunuz. Yorumu okuyanlara.

Yorum yazabilmek için ya da .
profile-icon

Benzer Şikayetler