Halkbank Mobil Şube ve Bankamatik Kartı Blokesi

İsmail İsmail04 Şubat 11:22

Halkbank kredi kartımdaki gecikmeden dolayı takibe düşeceğim ile ilgili banka tarafından bilgilendirildim. Ertesi gün bankaya giderek kart borcumu yapılandırdım ve zaten bankanın maaş müşterisi olduğum için otomatik ödeme talimatı verdim.

Fakat internet bankacılığına girişim ve kart kullanımım engellendi. Banka şubesi ile bizzat görüştüm. Kart borcumun tamamını ödediğim zaman engellemenin kalkacağını söylediler. Ben maaşımı zaten bankadan Halkbank'tan alıyorum, borcumu da yapılandırdım her ay otomatik hesabımdan ödenmesi için talimatını da verdim. Neden engelleme kalkmıyor? Ben şimdi her ay bankaya gidip gişeden maaş mı çekeceğim? Hangi devirde yaşıyoruz?

Bu nasıl tir anlamadım. Bu konunun bir an önce çözülmesini talep ediyorum. Böyle bir uygulama olamaz. Ben her ödememi internet bankacılığı ile yapıyorum. Halkbank beni maaş müşterisi olarak çok zor bir duruma düştüm. Mobil banka ve bankamatik kartı blokemin ivedi bir şekilde kaldırılmasını talep ediyorum.

  • - Görüntüleme
  • 1Destekçi

Cevaplar

profile-icon İsmail 10 Şubat 09:26

Sorunum çözülmedi borcumun taksitlendirmistim. Taksitim bitene yani borcumun tamamı ödenene kadar mobil banka falan kullanamayacakmisim. Sadece ATM ve bankadan işlem yapabileceğim. Bu çok saçma maas aldığım banka otomatik ödeme talimatı vermişim. Taksit yapmışım. Borcum her ay hesbabimdan otomatik kesilecek zaten. Millet uzaya gidiyor ben de artık ATM ye ya da şubeye gideceğim. Çok teşekkürler mağduriyetimi gideremediginiz için...

Halkbank Logo Halkbank 04 Şubat 13:26

Müşterimize e-mail kanalı ile bilgi verilmiştir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

Halkbank Logo Halkbank 04 Şubat 11:39

Müşterimizin şikayeti değerlendirmeye alınmak üzere Bankamız ilgili birimine iletilmiştir. Şikayetin çözümü için gerekli işlemler yapılarak müşterimize konu hakkında bilgi verilecektir. Sayın Müşterilerimiz; Bankamız ürün ve hizmetleri ile ilgili şikayet, öneri ve isteklerinizi 365 gün 24 saat hizmetinizde olan Dialog'un 0850 222 0 400 numaralı telefonu ve 212 340 09 99 numaralı faksımıza ya da www.halkbank.com web sitemize iletebilirsiniz. Saygılarımızla, T.C. Halkbankası A.Ş.

counter-icnSizin de benzer bir şikayetiniz varsa
  • Yorum yazabilmek için ya da .

İlginizi Çekebilecek Diğer Şikayetler